O šest dní později se situace opakovala. Na nedalekém ostrově Gabriola našel nohu s černou teniskou mladý manželský pár. Bylo 26. srpna roku 2007. Policie byla zmatená. „Objev dvou pravých dolních končetin v tak krátkém časovém úseku je podezřelý,” řekl Garry Cox z Královské kanadské jízdní policie. „Máme možná co do činění se šíleným masovým vrahem.”

Nechutným nálezům nebyl konec. V průběhu dvanácti let moře vyplavilo na kanadské pláže dalších dvacet jedna noh. S výjimkou jedné byly všechny obuté ve sportovních teniskách. Veřejnost byla vyděšená a vyšetřovatelé v koncích. 

Nohy v teniskách

Detektivové čelili řadě otázek. Proč se rozkládající se končetiny objevují právě na konkrétním úseku břehů Britské Kolumbie? A proč svědci najdou jen nohy a ne celá těla? Pátrání nebralo konce. Nakonec pomohla odpovědět věda.

„Nejdřív bylo nutné pochopit, co se stane s mrtvým tělem, jakmile se ocitne ve slané vodě,” říká Laura Yazedjian, forenzní antropoložka z Columbia Coroners Service. „Většinou je nejdříve unášeno větry a proudy. Poté klesá ke dnu. Chlad brání běžnému rozkladu. Místo toho ale probíhají jiné mikrobiální procesy. Tkáně se promění ve voskovitou látku tzv. adipocere. Ta v prostředí s nízkým obsahem kyslíku přetrvává dokonce staletí.” Přesně tento stav spatřila vědkyně na nohách v teniskách.

A co zbytek těla? „Na základě výzkumu Gail Anderson z Univerzity Simona Frasera, která sledovala rozklad prasat v hlubinách oceánu, lze odpovědět, že měkké tkáně zkonzumoval dav krevet, humrů a krabů. Tenké kotníky se pak oddělily společně s teniskami.”

Masový vrah nebo sebevrahové?

Odbornice provádějící posmrtné ohledání zároveň zjistila, že končetiny byly separovány přirozeným procesem rozkladu. Na žádné z nich nenašla řezné stopy. To nasvědčuje, že lidé se nestali obětí šíleného vraha. Vyloučit se to ovšem nedá. Analýzy DNA ukázaly, že chodidla patřila buď sebevrahům nebo pohřešovaným jedincům.

Zdroj: Youtube

Zbývalo odpovědět na otázku, proč pozůstatky vyplavaly na březích Sališského moře. Parker MacCready, profesor oceánografie na Washingtonské univerzitě v Seattlu, proto sestavil trojrozměrnou počítačovou simulaci, do které zahrnul příliv, odliv, větry i podmořské proudy. Zjistil, že vody u břehů Britské Kolumbie fungují jako lapač všeho, co připluje z oceánu. Proč se ale nohy v teniskách začaly objevovat až v roce 2007? „Mohou za to výrobci,” říká Gail Anderson. „Vzduchové kapsy uvnitř sportovní obuvi nadnášejí. Proto se končetiny nepotopí a vyplavou.”

Zdroj:

www.nationalgeographic.com, www.news.com.au, www.strangeoutdoors.com