Šalvěj lékařská

Její název pochází z latiny, kde v překladu znamená „léčit“. Šalvěj lékařská je účinná v prevenci dýchacích cest, zlepšuje obranyschopnost našeho těla a napomáhá optimálnímu trávení. 

Její využití jde ale mnohem dál. Využít tuto bylinku mohou ženy mající rozkolísané hormony, a to především během menstruačního cyklu nebo v období klimakteria. 

Šalvěj vám pomůže také při angíně, kdy ji můžete využít při kloktání a zmírnění bolestí v krku. Šalvěj lze využít také jako přírodní antibiotikum. To využívali již staří Římané, kteří díky šalvěji zachránili velké množství lidských životů. 

Ačkoliv se dříve antibiotika vyráběla především z plísní, dnes je tomu bohužel jinak a výroba antibiotik probíhá pouze umělou cestou. To jejich sílu sice neomezuje, pro tělo se však jejich užívání stává zátěží. 

Proto je dobré, pokud je to jen trochu možné, nahradit tento lék přírodou. Respektive bylinkami. Jednou z nich, která se v tomto ohledu jeví jako zázrak, je právě šalvěj. 

Síla přírody

Šalvěj všichni známe především jako silně aromatickou bylinku. Její moc však sahá daleko za její příjemnou vůni. 

Jak pěstovat šalvěj lékařskou:

Zdroj: Youtube

Šalvěj lékařská neboli Salvia officinalis má silné antiseptické a dezinfekční účinky. Využít ji tak můžeme při hojení drobných ranek a poranění. Šalvej je také silným antibiotikem, jehož účinky lze využít při velkém množství zdravotních komplikací. 

Šalvěj pomáhá při problémech zažívacího traktu, gynekologických obtížích nebo při zánětech močových cest. Doslova zázračně pak pomáhá při angíně a zmíněných bolestech v krku, zánětech zubů a celkově dutiny ústní. 

Tuto zázračnou bylinku můžete zpracovat a následně konzumovat v podobě bylinného čaje, který lze popíjet až 3krát denně. Lžičku sušené šalvěje zalijete 250 ml vroucí vody a necháte přibližně 10 minut louhovat. 

Poté scedíte, v případě potřeby můžete dosladit medem a po malých doušcích popíjíte. Stejným způsobem připravíte také nálev na kloktání. Ten však před jeho použitím musíte nechat vychladnout, abyste se nepopálili. 

Kromě toho lze tuto bylinku použít na zlepšení kvality vlasů nebo kůže. Šalvěj by se však neměla použít dlouhodobě. Důvodem je malé množství látky thujon, která je v šalvěji obsažená a která je při vyšším množství riziková a může poškodit játra. 

Zdroje: www.lekarna.cz, www.drmax.cz, www.naturway.cz