Desítky let se lovci pokladů snažili vrak lodi najít. Vědělo se pouze, že by měl být někde mezi poloostrovem Barú a Isla Grande, jižně od Cartageny v Kolumbii.

Až v roce 1981 americká společnosti Sea Search Armada oznámila, že San José díky pokročilým ponorným technikám objevila. S kolumbijskou vládou se dohodla, že ji předá souřadnice pod podmínkou, že bude mít nárok na polovinu jmění.

Zdroj: Youtube

V roce 2015 se však stalo něco nečekaného. Tehdejší kolumbijský prezident Juan Manuel Santos oznámil, že jeho námořnictvo našlo vrak na jiném místě a potápěči z USA odměnu nezískají. Do hry zároveň vstoupili Španělé, kteří plavidlo v 18. století postavili, a domorodý bolívijský národ Qhara Qhara, jenž tvrdí, že jeho lidé zlato a diamanty vytěžili.

Vrak San José

Počet zájemců o „svatý grál vraků” kolumbijské úředníky vyděsil. Rozhodli se, že galeonu nechají pod vodou. Aktuální prezident Gustavo Petro však nyní oznámil, že do konce svého funkčního období v roce 2026 plánuje loď i s jejím obsahem zachránit.

Znovu se tak objevila otázka, kdo poklad v přibližné hodnotě 500 miliard korun získá. Situace je tak vážná, že ji již řeší právníci. Sea Search Armada totiž Kolumbii zažalovala o 230 milionů korun, i přestože prezident navrhl, aby bylo vytvořeno partnerství pro spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem.

Prokletý poklad

Zdá se, jako kdyby se San José snažilo vrátit v čase. Neuvěřitelné mění, jež vezla, totiž mělo financovat největší ozbrojený konflikt první poloviny 18. století, do něhož se zapojila celá Evropa s výjimkou Švédska a Ruska. Na jeho počátku stál spor o španělský trůn po smrti Karla II. Stejně jako kdysi, i nyní zainteresované strany zajímá moc a bohatství.

Zdroj: Youtube

Nikdo zatím netuší, jak boj o poklad dopadne. Již nyní je však jasné, že právní spory se budou táhnout několik let. 

Zdroje: www.nypost.com, www.economictimes.indiatimes.com, www.dailymail.co.uk