5 000 let staré kostry obrů vědcům vyrazily dech. Nejspíš jde o neznámou rasu a veliké boháče

Elena Velímská | 30. 4. 2023

V pobřežní provincii Šang-tung na východě Číny archeologové objevili 5 000 let staré pozůstatky „obrů“, tedy lidí neobvyklého vzrůstu, a to nejen na tehdejší dobu. I dnes by značně převyšovali výškový průměr Číňanů. Dle odborníků byli lidé, kteří tuto oblast obývali i nezvykle silní. Proč?

Překvapení archeologové

Neolitické sídliště ve vesnici Jiaoija v Šang-tung (Shāndōng) začali čínští archeologové odkrývat v roce 2016, protože, jak předpokládali, byla politickým, ekonomickým a kulturním centrem. Postupně odkopali ruiny sto čtyř domů, dvou set pěti hrobů a dvaceti obětních jam. Na první pohled „běžný“ nález a zdánlivě nijak zvlášť zajímavý. Ale jak již ukázaly pozůstatky domů, obyvatelé měli oddělené ložnice a kuchyně, což není na tu dobu zcela obvyklé. Naznačuje to, že si obyvatelé tehdejší vesnice užívali „vymožeností“. Že si nežili špatně, dokazují i nálezy prasečích kostí a zubů. S největší pravděpodobností chovali hospodářská zvířata. Co však archeology překvapilo nejvíc, jsou ostatky lidí v odkrytých hrobech.

Vědci zachytili dronem na území Číny obří záhadné pyramidy. Vláda k nim ale nikoho nepustí
Magazín

Vědci zachytili dronem na území Číny obří záhadné pyramidy. Vláda k nim ale nikoho nepustí

Čínští obři

Kostry ukazují, že lidé v této osadě byli mimořádně vysokého vzrůstu. Měřili sto osmdesát centimetrů, muži přes sto devadesát. Mnozí z nich byli pohřbení ve velkých hrobkách spolu s keramickými a nefritovými artefakty, takže museli být bohatí. Některé z koster i hrobových předmětů vykazují známky poškození. Jak vědci předpokládají, jde o poškození úmyslné a došlo k něm po pohřbu. Proč tomu tak bylo se však jen domnívají. Možná šlo o mocenské boje v rámci komunity.

Proč lidé kultury Longshan, jak ji archeologové nazvali dle blízkého pohoří, v této oblasti dorůstali tak obří výšky, lze jen tušit. Jak již bylo uvedeno výše, v této oblasti si lidé žili na tu dobu „nad poměry“. Měli rozmanité a bohaté zdroje potravy, což dle vědců vedlo k výrazně větším a silnějším tělesným proporcím.

Následující video ukazuje nález obřích koster:

Zdroj: Youtube

Uspokojivé vysvětlení?

Ač vědci přesně neví, jaká byla průměrná výška obyvatel v Šan-tungu před 5 000 lety, je zcela jisté, že v té době obři z Jiaoija značně převyšovali nejen své čínské, ale i evropské vrstevníky. Ti dle předpokladů měřili jeden metr a šedesát pět centimetrů. Dnešní lidé v této oblasti mají daleko rozmanitější škálu potravin, přesto dle Čínské státní informační agentury Xinhua je zde průměrná výška mladých mužů metr a sedmdesát centimetrů.

Tyto obří zkamenělé vývrtky vrtaly vědcům v hlavě 100 let. 99 % lidí nenapadne, jak vznikly
Magazín

Tyto obří zkamenělé vývrtky vrtaly vědcům v hlavě 100 let. 99 % lidí nenapadne, jak vznikly

Dokud vědci neodhalí a nezveřejní další poznatky, zůstane nad tím, kdo byli čínští obři a proč dorůstali tak impozantních rozměrů otazník.

Zdroje: www.sciencealert.com, www.smithsonianmag.com, www.independent.co.uk

Tagy Čína kostra Sin-chua