V jedenácti epizodách si tak můžete připomenout osudy lékařského týmu v podání oblíbených herců. Víte ale o oblíbeném seriálu opravdu všechno? 

Herecká elita

V hlavních rolích populárního československého seriálu Jiřího Adamce z roku 1984 se objevili ti nejtalentovanější herci. Jaromír Hanzlík jako MUDr. Vojtěch Jandera, Jiří Bartoška jako MUDr. Richard Skalka, Pavel Zedníček jako sanitář Fanda, František Němec jako sanitář Evžen, Zlata Adamovská jako Eliška Vorlová a další. 

Ti všichni se prostřednictvím obrazovek dostali do našich domovů a stali se součástí našeho života. Díky skvělému scénáři a hereckým výkonům je seriál dodnes často reprízován. Baví diváky všeho věku, protože jeho vysoká kvalita převálcuje i moderní seriály.

Samotné natáčení byl ale pro tvůrce oříšek. Tehdejší režim sledoval pozorně vývoj vzniku a měl k němu spousty výhrad. Řešily se jak jednotlivé nevhodné scény, tak kostýmy herců. Kritice neunikla ani úvodní píseň.

Zdroj: Youtube

Příteli chvátej, SOS

Tehdejší popové hvězdy Hana Zagorová a Petr Kotvald nahráli pro seriál ústřední píseň Můj čas, která se stala okamžitě hitem. Chytlavý song totiž skvěle vystihuje energii celého seriálu. 

Její rytmus i text přesně sedí k příběhu hlavních hrdinů, kteří spěchají pražskými ulicemi zachránit lidské životy. „Můj čas je pouhopouhé prozatím. Můj čas, může říct, já už neplatím…“ Jakmile zazní tato píseň z rádia, lidem se automaticky vybaví právě Sanitka Jiřího AdamceJiřího Hubače

Koho by však napadlo, že někomu mohou slova „Příteli, chvátej SOS“ připadat nějak závadná. Problém byl v tom, že soudruzi měli pocit, že se jedná o tajnou šifru a píseň je voláním o pomoc. 

Domnívali se, že se jedná o snahu kontaktovat Američany, aby nás zachránili od Rusů. Přišly jasné instrukce shora, skladba se musí buď upravit, nebo se vůbec nesmí použít. 

Pobuřující svetřík doktorky Dolejšové

Atraktivní herečka Eva Hudečková byla v sedmdesátých a osmdesátých letech na vrcholu své kariéry. Byla často obsazovanou herečkou a na absolutní vrchol její kariéry ji dostal právě tento úspěšný seriál.

Krásná herečka si zahrála paní doktorku Evu Dolejšovou. Kostymérky oblékly její postavu do výrazného svetru se šachovnicovým vzorem. Anonymní práskač tehdy nahlásil na televizním ředitelství, že vzor na svetru symbolizuje ve skutečnosti kříž.

„Byla z toho velká aféra a osm velkých obrazů, ve kterých jsem hrála, se muselo vystřihnout. To byla jedna z posledních kapek. Viděla jsem, že stojím tváří v tvář moci, která se vymkla veškeré kontrole,“ svěřila se před lety serveru Novinky herečka.

Vystřižené nevhodné scény

Bývalému režimu se nelíbili ani určité scény v seriálu, a tak některé museli tvůrci zkrátit, nebo dokonce vystřihnout. Ukázalo se, že nevyhovující byl například dialog o emigraci, který vedl Petr Kostka, jako doktor Mádr.

Do roku 1989 se používala upravená cenzurovaná verze, ale po revoluci mohli tvůrci vypustit do světa originální dialog tak, jak byl tehdy původně natočený. 

Zdroje: www.dama.cz, www.csfd.cz, www.extra.cz