V Číně je záhadné podzemní město. Žily v něm 2 miliony lidí ve zlých podmínkách

Lenka Samuely | 10. 9. 2022

Z výšky vypadá město Sanmenxia v provincii Henan jako komplex desítek bazénů zapuštěných do země. Čtvercová nádvoří fungují jako terasy, kde lidé vaří, pracují a scházejí se s cílem nadýchat se trochy čerstvého vzduchu.

Zima ještě nepředala své žezlo jaru. I přesto je zde živo. Řada tanečníků krouží po uzavřeném nádvoří, na němž jsou ještě patrné zbytky sněhu. Slaví čínský Nový rok. Nad propastí stojí lidé a pozorují dění pod sebou. Rodiče hlídají své děti, aby se nezřítily dolů. Bariéru tvoří jen nízká zídka. Naštěstí jsou jejich potomci zvyklí. Vždyť si ve městě Sanmenxia hrají každý den.

Sanmenxia Čína

Zvláštní podzemní město se nachází více než tisíc kilometrů západně od Šanghaje. Je v něm postaveno téměř 10 000 podzemních domů a více než 100 nádvoří nazývaných yaodongs. Nejstarší z nich mají 200 let a kdysi zde žilo dohromady až 2 miliony lidí.

Starý ovčák hledal ztracenou ovci a učinil největší objev za posledních 50 let
Magazín

Starý ovčák hledal ztracenou ovci a učinil největší objev za posledních 50 let

Zatímco zbytek světa budoval metropole se stavbami sahajícími až do nebe, lidé ze střední Číny se rozhodli, že budou bydlet pod zemí. To jim umožnilo udržovat své domovy v létě v chladu a v zimě v teple. Obydlí jsou navíc odolná proti zemětřesení.

Vybudování jeskynního domu zapuštěného šest metrů pod povrchem, jenž disponuje obývacím pokojem, ložnicí, chlévem, skladem a přístupovým tunelem, trvalo rodinám tři roky. Žila zde většinou chudina. Bez elektřiny, tekoucí vody a topení. V tmavých pokojích, které obývalo až šest generací, měli jen to nejnutnější. Vařilo se na dvoře pomocí dlouhého sporáku se sedmi ústími. Na jedné straně se zapálilo dříví a teplo, proudící skrze horizontální komín, ohřívalo zároveň sedm pánví.

Scan odkryl tvář mumie Zlaté dámy. Pod krásnou maskou se skrýval děsivý obraz
Magazín

Scan odkryl tvář mumie Zlaté dámy. Pod krásnou maskou se skrýval děsivý obraz

Stejný systém využívají obyvatelé Sanmenxie i dnes. I přesto, že se podmínky zlepšily. Už nežijí v nepořádku na rozbahněných dvorech. Zůstalo jich tu však pouze kolem tří tisíc. Zbytek se odstěhoval do běžných nadzemních domů, kde je více prostoru a především světla.

Nová turistická atrakce

Neobvyklé historické město vzala pod svá křídla čínská vláda. Rozhodla se, že z něj vytvoří turistickou atrakci. Od roku 2015 zrekonstruovala kolem 100 domů, které nabízí k pronájmu. Podle odborníků má obec nevyčíslitelnou architektonickou, uměleckou a vědeckou hodnotu.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.easytourchina.com, www.entertales.com, www.nypost.com

Tagy Čína Čínský nový rok dům Che-nan nádvoří San-men-sia Šanghaj vláda Čínské lidové republiky