Zima ještě nepředala své žezlo jaru. I přesto je zde živo. Řada tanečníků krouží po uzavřeném nádvoří, na němž jsou ještě patrné zbytky sněhu. Slaví čínský Nový rok. Nad propastí stojí lidé a pozorují dění pod sebou. Rodiče hlídají své děti, aby se nezřítily dolů. Bariéru tvoří jen nízká zídka. Naštěstí jsou jejich potomci zvyklí. Vždyť si ve městě Sanmenxia hrají každý den.

Sanmenxia Čína

Zvláštní podzemní město se nachází více než tisíc kilometrů západně od Šanghaje. Je v něm postaveno téměř 10 000 podzemních domů a více než 100 nádvoří nazývaných yaodongs. Nejstarší z nich mají 200 let a kdysi zde žilo dohromady až 2 miliony lidí.

Zatímco zbytek světa budoval metropole se stavbami sahajícími až do nebe, lidé ze střední Číny se rozhodli, že budou bydlet pod zemí. To jim umožnilo udržovat své domovy v létě v chladu a v zimě v teple. Obydlí jsou navíc odolná proti zemětřesení.

Vybudování jeskynního domu zapuštěného šest metrů pod povrchem, jenž disponuje obývacím pokojem, ložnicí, chlévem, skladem a přístupovým tunelem, trvalo rodinám tři roky. Žila zde většinou chudina. Bez elektřiny, tekoucí vody a topení. V tmavých pokojích, které obývalo až šest generací, měli jen to nejnutnější. Vařilo se na dvoře pomocí dlouhého sporáku se sedmi ústími. Na jedné straně se zapálilo dříví a teplo, proudící skrze horizontální komín, ohřívalo zároveň sedm pánví.

Stejný systém využívají obyvatelé Sanmenxie i dnes. I přesto, že se podmínky zlepšily. Už nežijí v nepořádku na rozbahněných dvorech. Zůstalo jich tu však pouze kolem tří tisíc. Zbytek se odstěhoval do běžných nadzemních domů, kde je více prostoru a především světla.

Nová turistická atrakce

Neobvyklé historické město vzala pod svá křídla čínská vláda. Rozhodla se, že z něj vytvoří turistickou atrakci. Od roku 2015 zrekonstruovala kolem 100 domů, které nabízí k pronájmu. Podle odborníků má obec nevyčíslitelnou architektonickou, uměleckou a vědeckou hodnotu.

Zdroj: Youtube

Zdroj:

www.easytourchina.com, www.entertales.com, www.nypost.com