www.mauinews.com, www.medium.com

Byli to přátelé na život a smrt. Scott Moorman (27), Benjamin Kalama (38), Peter Hanchett (31), Patrick Woessner (26) a Ralph Malaiakini (27). Už řadu let spolu pracovali na stavbách. Jejich děti společně chodily do školy a manželky se navštěvovaly. S nápadem zajít si na ryby proto každý souhlasil.

Ralph si od svého bratra půjčil loď, ostatní zajistili zásobu jídla, pití a chladící box na úlovky. Vše naložili do pětimetrové bárky. Naposledy zamávali rodinám a vydali se na moře. Netušili, že se z výletu již nevrátí.

Zmizení Sarah Joe

Sarah Joe, jak se loď jmenovala, nebyla určena pro plavbu v extrémních podmínkách. Vypadala jako vana. Poháněna byla obyčejným motorem s výkonem 85 koní. Když se tedy k havajskému ostrovu Maui přihnala mimořádně silná bouře, manželky pětici kamarádů nervózně vyhlížely z oken. 

„Žádný z kluků nebyl profesionální námořník. Byli ale zdraví, silní a všichni uměli plavat, surfovat nebo se potápět, “ říká Ulu Helekahi, žena Benjamina „Bennyho“ Kalamy. „Ve 13. hodin vítr zesílil na vichřici. K večeru už lámal větve stromů. Zavolala jsem proto pobřežní hlídku, aby se po Sarah Joe podívala. Nenašla po ní žádné stopy.”

V tu noc nikdo nespal. Skupina místních rybářů s většími loděmi začala po svých sousedech pátrat. Marně. Po pěti dnech to vzdali i záchranáři. Rodina ztracených mužů ale v hledání pokračovala. „Pročesávali jsme každý kout našeho i sousedních ostrovů. Dny neúprosně plynuly,” povzdechl si Ralphův bratr Robert. 

Podivný zvrat

Deset let po záhadném zmizení stavbařů jeden z členů pobřežní hlídky John Naughton prováděl výzkum atolu Taongi v severní části Marshallových ostrovů, který se nachází asi 5000 kilometrů jihozápadně od Havaje. Na jeho břehu si všiml zničené lodě s havajským registračním číslem. Ihned si vzpomněl na Sarah Joe. 

Při pročesávání okolí narazil na mohylu z kamenů, na níž byla položena lidská čelist. Pozdější analýza DNA odhalila, že patřila Scottovi Moormanovi. Kdo ho pohřbil a kde jsou pozůstatky ostatních? To dodnes nikdo netuší. 

Zdroj: Youtube

Někteří badatelé tvrdí, že Scott byl ještě naživu, když loď dorazila k atolu. Mohl se například přivázat ke člunu, aby nespadl přes palubu jako jeho kamarádi. Zemřít mohl hlady a vyčerpáním. „Pochovat ho mohli čínští rybáři, kteří zde lovili nelegálně. Proto nález nehlásili,” domnívá se detektiv Steve Goodenow.