Šarbat: Jaký byl osud afgánské krásky z 35 let staré fotky National Geograficu?

12. červen 2019 četba na 2 minuty

Foto: instagram

V roce 1984 se fotograf Steve McCurry na své cestě Pákistánem zastavil v uprchlickém táboře Násir Baghu. Setkal se tu s desetiletou afghánskou dívkou, která ho zaujala zvláštníma zelenýma očima. Její hluboký pohled, v němž se mísil smutek se strachem, fotograf posléze zvěčnil na obálce magazínu National Geographic. Fotografie uhranula celý svět.

FOTOGALERIE

Šarbat Gula na obálce National Geographic Šarbat Gula Šarbat Gula

Neznámá dívka z obálky časopisu údajně ztratila rodiče během náletů Sovětského svazu na Afghánistán. Spolu s babičkou, čtyřmi sestrami a bratrem unikla do Pákistánu, kde začala nový, byť velmi nuzný život v uprchlickém táboře. Její fotografie doplněná smutným příběhem připoutala pozornost západního světa k problémům východu. National Geographic vyhlásil sbírku na podporu afghánských dívek, v jejímž rámci se vybralo přes milion dolarů.

Teprve v roce 2002 se Steve McCurry vypravil do Pákistánu znovu, aby dotyčnou dívku našel a dozvěděl se něco o jejím dalším osudu. Jeho cesta připomínala hledání jehly v kupce sena, jelikož neznal ani dívčino jméno. Navíc potkával spoustu podvodníků, kteří tvrdili, že dotyčnou znají, ale nebyla to pravda. Pátracímu týmu se nakonec podařilo najít jejího bratra; že nešlo o mýlku, prozradily jeho oči - stejně zelené a uhrančivé, jako měla jeho sestra.

Tvář z National Geographic konečně dostala jméno. Neznámou dívkou byla v té době už vdaná Šarbat Gula, která vůbec netušila, jak je v západních zemích slavná. Zpočátku byla z tohoto zjištění rozpačitá, ale posléze svolila k opětovnému zapózování, a to i přesto, že chodí zásadně zahalená v burce.

Další osudy Šarbat se už daly snadno sledovat. Dívka se provdala, když jí bylo 13 let, a měla pět děti, z nichž jedno zemřelo už v raném věku. Další smutná událost postihla rodinu v roce 2012, kdy manžel Šarbat podlehl žloutence typu C. Na stejnou nemoc zemřela i nejstarší dcera. O čtyři roky později byla Šarbat zatčena kvůli falešným dokladům, na které pobývala v Pákistánu stejně jako miliony dalších uprchlíků. Vězení sice unikla, ale musela se s rodinou přesunout zpátky do Afghánistánu, který se jí už dávno odcizil.

V rodné zemi ji nicméně přijal sám prezident, a to velmi vstřícně; dokonce jí věnoval prostorný byt v hlavním městě. Šarbat Gula se stala místní celebritou, afghánskou Monou Lisou. Díky státní podpoře může dát svým dcerám něco, čeho se jí samotné nikdy nedostalo, a totiž vzdělání. Zápisem dívek do škol jde Šarbat zároveń příkladem dalším rodinám v zemi, kde školy navštěvuje sotva polovina děvčat z celé populace.