Zázračná bylinka

Saturejka neboli Satureja hortensis je pro mnohé z nás bylinkou, na kterou se zapomnělo. To je ale velká škoda. Saturejka má pro naše tělo mnoho zdravotních benefitů. 

Pomáhá nám s trávením, léči nechutenství a průjmy, srovnává krevní tlak a detoxikuje naše tělo. Saturejka je účinná i v případě, když vaříte těžké a pro organismus špatně stravitelné jídlo. 

Už naše babičky si toho byly vědomy a často přidávaly tuto bylinku, která se podobá tymiánu, do svého pokrmu. 

Saturejka působí jako afrodiziakum, které znali a s oblibou používali již staří Římané. Dnes známe dva druhy této bylinky. Saturejku horskou a saturejku zahradní. 

Zatímco první jmenovaná je trvalkou, druhá se řadí mezi letničky. Květy saturejky jsou obvykle zbarvené bíle, nebo mohou být lehce narůžovělé. 

Pryč se zlými duchy

V případě, že chcete využít léčivých účinků této bylinky, doporučuje se sklízet ji těsně předtím, než vykvete. To látky v ní obsažené dosahují maxima. 

Pěstování bylinek doma i na zahrádce: Jak na to a které chyby děláme nejčastěji?

Zdroj: Youtube

Saturejka má antymykotické a antibakteriální účinky, působí proti nadýmání a léči celou řadu zánětlivých onemocnění. Hravě si poradí se záněty průdušek a gynekologickými záněty. 

Účinná je pak na všechny typy kožních problémů. V takovém případě se doporučuje saturejková koupel, kterou připravíte zalitím 2 polévkových lžic sušené saturejky litrem studené vody. Nálev nechte louhovat přes noc. 

Další den vzniklou směs nalijte do vodní lázně. Opakujte alespoň 2-krát denně, dokud se vaše problémy nezlepší. 

Kromě zdravotních účinků a využití saturejky jako koření v kuchyni, měla tato zapomenutá bylinka i další funkci. Naši předci za její pomoci vyháněli ze svého obydlí zlé duchy. Vědci potvrdili, že látky v ní obsažené dezinfikují prostor. 

Jako vykuřovadlo se nejčastěji používá sušená nať saturejky, kterou nahříváním či pálením dokonale pročistíte dům, byt a jakýkoliv jiný prostor. Saturejka váš domov nejen provoní, ale absorbuje všechny případné pachy.  Navíc pohltí škodlivé látky.

Zdroje: www.kouzlovuni.cz, www.salveo.cz, www.novinky.cz