Během čekání na polévku si muž všiml hlubokých jamek. Na první pohled vypadaly obyčejně. Když se ale na ně podíval z dálky, rozeznal, že jsou od sebe pravidelně vzdálené. To bylo divné. Připomínaly mu stopy, které v blátě zanechává jeho pes. „Tento by musel být velký jako dinosaurus,” zasmál se. Pak mu to došlo. Co když tyto prohlubně za sebou zanechal prehistorický obr?

Ta myšlenka ho hlodala během celého oběda. Zeptal se proto majitele, zda byly jamky vyhloubené za nějakým účelem. „Ty tady jsou už od nepaměti. Před několika lety byly jen zakryté dřevem, aby se podlaha vyrovnala,” odpověděl mu provozovatel pohostinství. „Mně se ale tyto kameny líbily, tak jsem to nechal přírodní.”

Dinosauří stopy

Host se rozhodl, že kontaktuje odborníky. Ti jeho podezření vyslechli se zdviženým obočím.  „Stopy dinosaurů nejsou v sečuánské pánvi vzácné, ale zřídkakdy se nacházejí v restauracích v centru města. Byl to pro nás objev století,” říká paleontolog Lidy Xing z China University of Geosciences.

I přes svou skepsi se paleontologové vydali místo prozkoumat. Během několika minut zjistili, že zvědavý strávník měl pravdu. Jamky v podlaze opravdu vytvořily nohy obrovského tvora, který se zde procházel před 100 miliony lety, v období rané křídy.

Podrobné měření ukázalo, že stopy jsou dlouhé 50 až 60 centimetrů. Byly u sebe docela blízko, takže dinosaurus musel dělat poměrně krátké kroky. Pohyboval se přibližně rychlostí asi dva kilometry za hodinu. Některé otisky byly dokonce tak zachovalé, že šlo rozeznat i strukturu kůže a zářezy po drápech.

Sauropod restauratér

Na základě těchto indicií měli odborníci jasno. Prohlubně za sebou zanechal velký býložravý sauropod druhu Titanosauriformes. Tito tvorové se pyšnili dlouhými krky a ocasy. Největší z jedinců mohli dorůst do délky tří školních autobusů. „Náš milovník restaurací byl menší,” vtipkuje Lidy Xing. „Na délku těla měřil asi osm metrů.”

Zdroj: Youtube

Majitel pohostinství nyní nechal stopy oplotit, aby je nepoškodili zvědaví návštěvníci, kteří se zde po zveřejnění objevu doslova hrnuli. „Nejdřív se bál, že mediální humbuk negativně ovlivní jeho malé podnikání, teď se ale rozhodl, že uvede speciální menu na téma dinosauřích končetin,” říká paleontolog. 

Zdroje: www.iflscience.com, www.washingtonpost.com, www.edition.cnn.com