Staří Egypťané jsou známí svou zálibou v péči o tělo. Vyráběli a používali krémy, make-up, pečovali o své tělo i proto, aby odešlo do posmrtného života v dobré formě. Věřili, že jejich tělesná schránka je neméně stejně důležitá, jako duchovní. Staří Egypťané dodržovali přísnou hygienu, která měla ale mnohdy daleko hlubší význam, než si myslíme.

Bohové mají raději upravené

Staří Egypťané věřili, že bohové mají raději ty, kteří se o sebe starají. Běžně si proto vytrhávali všechny chloupky na těle, včetně obočí a řas, nosili paruky a falešné vousy a chudší obyvatelé Egypta alespoň umělé nástavce z rostlinných vláken.

Například před spálením sluncem ochraňovaly jejich pokožku nejrůznější oleje a živočišné tuky, na zklidnění pokožky pak používali nejrůznější krémy, včetně hydratačních. Oční linky nebyly jen pro zdůraznění jejich pohledu, ale měly odpuzovat hmyz, nepříjemné silné sluneční paprsky a fungovaly i proti infekci.  

Když jim proto v těžkých časech docházely zásoby, stejně jako nedostatek jídla je trápil právě nedostatek make-upu a krémů.

Oční linky

Oční linky se poprvé používaly ve starém Egyptě a Mezopotámii jako tmavá černá linka kolem očí. Jejich hlavní funkcí tedy bylo ochránit pokožku a oko před pouštním sluncem. Výzkumy také předpokládají, že oční linky se nosily na ochranu nositele před tzv. „zlým okem“, v jehož moc Egypťané věří dodnes.

Charakteristika silně nalíčených očí byla často zobrazována právě ve staroegyptském umění.

Oční linky se vyráběly z různých materiálů, včetně měděné rudy a antimonu. Staroegyptský kohl obsahoval galenit, který byl dovážen z blízkých oblastí v zemi Punt, Koptu a západní Asie.

Na další kouzla egyptského líčení se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Když byla ve 20. letech 20. století objevena Tutanchamonova hrobka, právě ta západnímu světu představila používání oční linky. Dvacátá léta 20. století byla obdobím běžně spojovaným s mnoha změnami v ženské módě a ženy se cítily svobodnější v používání líčidel. A právě k vytvoření dokonalých očních linek používali Egypťané předmět z obrázku.

Linky pro krásu

Egyptské líčení se však zachovalo v kosmetice dodnes. Ve své době byly používány především černé a zelené oční pigmenty a mnoho Egypťanek si kreslilo oči černě nebo zeleně. Některé dokonce používaly ke kreslení obočí nebo očních víček uhel nebo kohl. To vedlo k prvním objevům v oblasti kosmetiky tak, jak ji známe dnes.

Oční linky jsou v oblasti líčidel relativním vynálezem. Egypťané museli ve starověku dělat pravý opak, aby vypadali půvabněji a přirozeněji. Nosili kohlové oční linky jako oční stíny a barevné rtěnky nebo rtěnky v červené a modré barvě. Staří Egypťané věřili, že tetování je druh krásy. Kleopatra byla podle legendy jednou z prvních žen v historii, která používala řasenku.

Samozřejmě, že pomůcky k tvorbě očních linek uvítali již staří Egypťané. Nádobka z lakovaného dřeva a slonoviny v podobě kobylky velkooké z období let 1352 až 1336 př. n. l. fungovala tak, že po odstranění „křídel“ se objevila dutina obsahující barvu na oční linky.

Zdroje: egyptian-fever.com, history.howstuffworks.com, historyembalmed.org