Záludné Schröderovo schodiště

Původní verzi těchto schodů vytvořil a zveřejnil Heinrich G. F. Schröder. Záludné Schröderovo schodiště v roce 1858 však vzniklo v 2D rozlišení. I tehdy však šlo o pouhou iluzi. 

Tou nebylo nic jiného než zdání, že schody mají sklon. 

O několik desítek let později si se Schröderovým schodištěm pohrál Kokichi Sugihara. Japonský matematik v roce 2020 vytvořil "3D Schröderovy schody", jednu z nejlepších optických iluzí vůbec. 

Sugihara vytvořil iluzi tak dokonalou, že dokonce vyhrála první místo v soutěži o nejlepší optickou iluzi roku 2020. Soutěž se pořádá každoročně. Jejím cílem je ocenit ty nejlepší tvůrce iluzí na celém světě. Právem je tak označovaná jako oslava "vynalézavosti a kreativity přední světové komunity výzkumníků iluzí".

Stejně jako u původní verze, i u Sugiharovy verze šlo o zdání, že schody mají sklon. Přesto byla tato vylepšená podoba Schröderova schodiště v mnohém lepší a jednozančně náročnější pro mozkové závity. 

Hra s perspektivou

Schröderovo schodiště si chytře pohrává s perspektivou. Samo o sobě je schodiště dvojrozměrné, nabízí dva způsoby interpretace. Jedno shora, druhé zespodu. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Sugiharův výtvor šel ale mnohem dál. Nabídl trojrozměrný model, který lze interpretovat opět dvěma způsoby. S rozdílem, že oba jsou viděné shora. Když se objekt otočí o 180 stupňů kolem svislé osy, následuje "přepnutí"z jednoho pohledu na druhý.

Toho japonský matematik dosáhl tím, že na vrchol schodů umístil červený kužel. Ten se otočí a divák ho vidí na spodku schodiště. 

Sugihara toho dosáhl tím, že přemístěním kužele odhalil oba konce schodiště, mající stejně dlouhé zakončení a jednotlivé schody na stejné úrovni. "Tento objekt je příkladem mého experimentálního materiálu pro zkoumání chování mozků, které mají tendenci nesprávně vnímat 2D obrázky jako 3D objekty, když jsou zasazeny do skutečných 3D struktur."

"V tomto případě se jedná o ilustraci, která je v souladu s pravidly pro tvorbu ilustrací. Schroederovy schody, které jsou známé jako dvojznačný obraz již více než 150 let, zdobí skutečné 3D boční stěny a nosné sloupy. Výsledkem je, že vnímáme novou dvojznačnost, která se liší od původní podoby Schroederova schodiště."

www.sciencealert.com, www.boredpanda.com, interestingengineering.com