Exemplář Thanata pochází z doby před nejméně 79 miliony let a objevil jej Jared Voris, doktorand z Calgary. Jedná se o první nový druh tyranosaura nalezený v Kanadě za posledních 50 let, jelikož posledním tyranosaurem popsaným z Kanady byl Daspletosaurus v roce 1970, a zároveň nejstarší tyranosaurus známý z Kanady a severní části Severní Ameriky.

Tento objev vnesl světlo do existence smrtonoše a odhalil tajemství tohoto děsivého starověkého tvora. Díky své hrozivé velikosti, zubům ostrým jako břitva a neukojitelnému hladu vládlo toto prehistorické monstrum jako vrcholný predátor své doby. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Jeden z nejděsivějších tvorů, kteří chodili po Zemi

Doktorka Rebecca Carterová, renomovaná paleontoložka, prohlásila: „Smrtonoš byl naprostou noční můrou. Jeho obrovská velikost a nepřekonatelné dravčí schopnosti z něj činí jednoho z nejděsivějších tvorů, kteří se kdy pohybovali po Zemi."

Fosilní pozůstatky a podrobné zkoumání struktury kostí a zubů smrtonoše umožnily odhadnout i jeho chování. Tento kolosální dravec, který se tyčil nad svou kořistí ve výšce odhadované na až 6 m, disponoval arzenálem vroubkovaných zubů, jimiž dokázal snadno proříznout maso. Podle vědců se pravděpodobně živil velkými rostlinožravými dinosaury, jako byl rohatý Xenoceratops a kopulovitý Colepiochephale. Jeho čelisti, které drtily kosti, byly uzpůsobené tomu, aby zajistily rychlou smrt každé nešťastné oběti. Thanatos měl dlouhý čenich, podobný primitivnějším tyranosaurům, kteří žili na jihu Spojených států.

T-Rexův starší bratranec - Smrťák smrti

Thanatotheristes degrootorum je považovaný za nejstaršího člena rodiny T-Rexů, který byl navíc objevený velmi nedávno. Letos, 6. února 2023 vědci oznámili, že objevili nový druh dinosaura, který je úzce spjatý právě s T-rexem. Thanatotheristes degrootorum, kterému se přezdívalo Thanatos, v překladu z řečtiny znamená "Smrťák", je podle odhadů nejstarším členem čeledi T-Rexů, který byl dosud objevený na severu Severní Ameriky.

Zvolili jsme jméno, které ztělesňuje to, čím tento tyranosaurus jako jediný známý velký vrcholový predátor své doby v Kanadě byl, tedy sekáč smrti," uvedla Darla Zelenitsky, odborná asistentka paleobiologie dinosaurů na kanadské University of Calgary.

Tyranosauridů je relativně velmi málo druhů. Vzhledem k charakteru potravního řetězce byli tito velcí vrcholoví predátoři ve srovnání s býložravými nebo rostlinožravými dinosaury vzácní,“ uvedla k doplnění Zelenitsky.

Nebylo před ním, úniku

Díky svým vynikajícím dravčím instinktům a bezkonkurenční síle byl Smrťák ztělesněním hrůzy v pravěkém světě. Už jen jeho přítomnost naháněla ostatním tvorům strach a zanechávala je bezbranné vůči jeho hněvu. Doktor Samuel Anderson, paleobiolog, doplňuje, že "před Smrtonošem nebylo úniku. Jeho hrůzovláda byla absolutní a vyvolávala v obětech pocit bezmoci."

Diagnostické důkazy ukázaly, že Thanatotheristes degrootorum je blízkým příbuzným dvou dalších známých druhů tyranosaurů, Daspletosaurus torosus a Daspletosaurus horneri. Všechny tři druhy tvoří nově pojmenovanou skupinu dinosaurů nazvanou Daspletosaurini.

Tato skupina měla delší, hlubší čenichy a více zubů v horních čelistech než tyranosauři nalezení na jihu USA, kteří měli kratší, buldočí obličeje," doplnil Jared Voris.

Zdroje: mysteriesrunsolved.com, cs.wikipedia.org/wiki/Thanatotheristes, www.sci.news, www.sciencedirect.com - studie