Dodnes je komplex zahalen rouškou tajemství. Nikdo zatím nedokázal vysvětlit, jakým způsobem a proč bylo 24 obřích boxů, vážících v průměru kolem 100 tun, vyrobeno. Všeobecně uznávaná teorie hovoří o tom, že byly určeny k pohřbení posvátných býků Apis. Řada badatelů má ale jiný názor.

Hlavním problémem je velikost boxů přesahující velikost býků. „Měla mít zvířata větší pohodlí? Proč totéž neposkytli i faraonům, kteří jsou pohřbeni v těsných sarkofázích?” ptá se badatel Konstantin Borisov z Výzkumného ústavu dielektrických materiálů a polovodičů v Tomsku. „Z jakého důvodu byly rakve zhotovené z tvrdé žuly a ne z vápence, který se mnohem snadněji opracovává? A pokud bylo Serapeum pohřebištěm býků Apis, kde jsou býčí mumie?”

Obří sarkofágy

Nejstarší truhla byla vyrobená kolem roku 550 př. n. l., nejmladší o 500 let později. Všech 24 dochovaných kusů má přes dva metry na šířku, dva metry na výšku a jsou čtyři metry dlouhé. Bez víka váží kolem čtyřiceti tun. Většina z nich byla zhotovena z růžové žuly, extrémně tvrdé horniny těžené v lomu vzdáleném asi 800 kilometrů od Sakkáry. Další byly vytesáné z ještě tvrdšího materiálu, dioritu.

Zdroj: Youtube

Boxy jsou hladce opracované a pyšní se neuvěřitelně přesnými poloměry rohů s odchylkou 4 mm. Až dvacetitunová víka na ně dokonale pasují. Na rozdíl od sarkofágů mají nepravidelný tvar a některé z nich mají čtvercové výklenky.

Rakve byly na místo umístěné pomocí válců a horizontálních navijáků. Poté se odstraňoval písek na podlaze, takže se postupně spustily pod úroveň chodby. Podle stély jednoho ze stavitelů za Ptolemaia II. trval přesun jednoho kusu 1 měsíc a 5 dní. Za jakým účelem však byly obří předměty pod Serapeum umístěny?

Starověké baterie

I přesto, že konvenční vědci nad touto otázkou krčí rameny, nadšenci do alternativnějších teorií mají jasno. „Myslím, že žulové krabice byly použité ke generování elektrických nábojů,” tvrdí Konstantin Borisov. „Stačilo, aby do nich Egypťané vložili chléb, pivo, ječmen a býky. Jakmile by začal proces fermentace, kvasinky by přeměnily škrob na plynný CO2 a etanol. K udržení procesu by sloužila kyselina olejová, přítomná v živočišných pozůstatcích. Zvýšil by se tak tlak. Proto mají boxy těžká a masivní víka, která dokonale sedí,” vysvětluje pro web ancient-origins.net.

Zdroj: Youtube

Badatel upozorňuje, že krystaly křemene obsažené v žule by dokázaly generovat elektrický náboj, podporovaný vyšším tlakem. „Světlo pak putovalo tunely směrem ven, ionizovalo vzduch a obloha nad Sakkárou se rozzářila,” dokončuje svou teorii Borisov a odkazuje se na jev, kdy se po zemětřesení nad obzorem objevují tajemná světla.

Zdroje: www.soul-guidance.com, www.en.wikipedia.org, www.ancient-code.com