Krásně zdobená a vybavená

Řemeslně jemně zpracovanou dřevěnou skříňku zdobí kříže, z nichž dva z mosazi jsou tajné zámky. Na vnitřní straně víka je krucifix, uvnitř jsou mosazné svícny a baňky na střelný prach. Dále pak dvě pistole se vzorovanou černou rukojetí uložené v pouzdrech vyložených zelenou plstí. Součástí výbavy je dřevěný kůl a palice, lahvičky se svěcenou vodou, růženec z průhledných korálků a bible.

V dřevěné truhličce byl také uložený spis londýnské Metropolitní policie z roku 1915 o výskytu „cizího nepřítele“.

Významný majitel

Lákavý pro zájemce o koupi této „záhadné“ truhličky z konce 19. století byl i její původ. Patřila anglickému šlechtici, lordu Williamu Malcolmu Haileymu (1872-1969), členovi Sněmovny lordů. V letech 1924-1928 byl správcem v Britské Indii a dnes má pamětní desku ve Westminsterském opatství. Některé z předmětů nesou jeho iniciály. „Ať už ze strachu nebo z fascinace, je zajímavé vědět, že tento předmět získal člen nejvyššího aristokratického společenského řádu…,“ uvedl v prohlášení k aukci Charles Hanson, majitel aukční síně. Dodal, že je překvapivé, že dávný mýtus děsil všechny společenské vrstvy.

Víte, o jaký mýtus jde? Malá nápověda: prostý člověk si tehdy musel vystačit s česnekem…

V následujícím videu muzejník popisuje jednu z dochovaných souprav proti upírům:

Zdroj: Youtube

Vše potřebné proti „drákulům“

Dřevěná skříňka z majetku lorda Haileyho prodaná v aukci je sada předmětů pro boj proti upírům nebo možná pro jejich lov. Není jasné, zda si ji tento ctihodný šlechtic pořídil, protože se upírů bál, ale asi sotva její obsah někdy použil. Není nutné zdůrazňovat, že „… víra v upíry, mrtvé tvory, kteří ožívají a potřebují k přežití lidskou krev je stovky let stará a v některých částech světa přetrvává dodnes,“ jak říká Hanson. Víru v jejich existenci podpořila kniha Upír spisovatele Johna Polidoriho z roku 1819 a také „klasika“ Drákula irského spisovatele Brama Stokera, vydaná v roce 1897.

Možná to byla tato literatura, která na lord Hailaye zapůsobila, možná se vyděsil, když „upíři ožili“ koncem 19. století v Nové Anglii, kde jim byla připisovaná smrt dvou žen, matky a dcery a poté jejího dlouho churavějícího syna, který zemřel na tuberkulózu. Třeba právě proto si skříňku se sadou proti upírům lord Hailay pořídil. „Zabít upíra bylo nesmírně důležité. A k tomu bylo nutné znát zvláštní metody a mít potřebné nástroje,“ říká Hanson. Nyní celou „upíří“ sadu v přepočtu za 440 000 tisíc od červnu roku 2022 vlastní nejmenovaný sběratel.

Zdroje: www.bbc.com, www.unexplained-mysteries.com, www.livescience.com