Vědci řeší záhadnou anomálii na severním pólu. Nebe je tu tak těžké, že by mělo spadnout

Lenka Bělská | 12. 3. 2023

Každý den, jakmile Slunce dosáhne v poledne svého vrcholu, se nad severním pólem dějí podivné věci. V magnetosféře se objeví otvor ve tvaru trychtýře. Sluneční vítr tak intenzivněji interaguje se zemskou atmosférou. Způsobuje to řadu problémů.

Magnetické pole Země nedovoluje většině elektricky nabitých částic proudících ze Slunce dostat se na povrch planety. Funguje tak jako ochranná vrstva, bez níž by neexistoval život. Díra proto odborníky znepokojila.

Vědec popsal, jak by vypadal život na jiných planetách. Zcela jinak, než ve sci-fi filmech
Magazín

Vědec popsal, jak by vypadal život na jiných planetách. Zcela jinak, než ve sci-fi filmech

Vědci zároveň zjistili, že rádiové a GPS signály se v této části oblohy chovají nepředvídatelně a kosmické lodě zpomalují. „Je to proto, že vzduch je tu hustší než jinde,” říká Mark Conde, fyzik z University of Alaska Fairbanks a hlavní výzkumník pro NASA. „Nikdo ale neví proč.”

Severní pól - anomálie

NASA proto zahájila misi CREX-2, která by měla tuto anomálii vysvětlit. Rozhodla se do oblasti vypustit raketu, jež nesla dvacet dvoulitrových kanystrů, každý s vlastním malým motorem. 

Zdroj: Youtube

Sondy obsahovaly umělou páru s barvivem nacházejícím se například v ohňostrojích a rozptylem slunečního světla nebo vystavením kyslíku se rozzářily. Odhalily tak, jak se v této neobvyklé části atmosféry vzduch pohybuje.

Vesmír má vlastní vědomí a inteligenci, tvrdí fyzik. Teorii podpořili i uznávaní matematici
Magazín

Vesmír má vlastní vědomí a inteligenci, tvrdí fyzik. Teorii podpořili i uznávaní matematici

Experiment byl zahájen v roce 2019. Nedostatečná sluneční aktivita a následná pandemie COVID-19 ho ale odložila. Raketa proto odstartovala až v roce 2021. Výsledky přinesly zajímavé závěry.

Trychtýř nad severním pólem

„Zatímco hustota zemské atmosféry s výškou klesá, horizontálně zůstává stále stejná,” vysvětluje Mark Conde. „Zjistili jsme, že kromě vrcholu je trychtýř jedenapůlkrát hustší než ostatní vzduch v této výšce. To je prakticky nemožné. V normálním světě nemůže taková čepice zůstat viset, spadla by.”

Zdroj: Youtube

Jediným vysvětlením jsou elektrické a magnetické efekty v ionosféře. Nabité částice by mohly „přidržovat” hustší vzduch nebo ho zahřívat. Vertikální větry by ho pak byly schopné udržet nahoře.

Zdroje: www.nasa.gov, www.thesun.co.uk

Tagy CREX, s.r.o. NASA Severní pól Slunce University of Alaska Fairbanks Země