Magnetické pole Země nedovoluje většině elektricky nabitých částic proudících ze Slunce dostat se na povrch planety. Funguje tak jako ochranná vrstva, bez níž by neexistoval život. Díra proto odborníky znepokojila.

Vědci zároveň zjistili, že rádiové a GPS signály se v této části oblohy chovají nepředvídatelně a kosmické lodě zpomalují. „Je to proto, že vzduch je tu hustší než jinde,” říká Mark Conde, fyzik z University of Alaska Fairbanks a hlavní výzkumník pro NASA. „Nikdo ale neví proč.”

Severní pól - anomálie

NASA proto zahájila misi CREX-2, která by měla tuto anomálii vysvětlit. Rozhodla se do oblasti vypustit raketu, jež nesla dvacet dvoulitrových kanystrů, každý s vlastním malým motorem. 

Zdroj: Youtube

Sondy obsahovaly umělou páru s barvivem nacházejícím se například v ohňostrojích a rozptylem slunečního světla nebo vystavením kyslíku se rozzářily. Odhalily tak, jak se v této neobvyklé části atmosféry vzduch pohybuje.

Experiment byl zahájen v roce 2019. Nedostatečná sluneční aktivita a následná pandemie COVID-19 ho ale odložila. Raketa proto odstartovala až v roce 2021. Výsledky přinesly zajímavé závěry.

Trychtýř nad severním pólem

„Zatímco hustota zemské atmosféry s výškou klesá, horizontálně zůstává stále stejná,” vysvětluje Mark Conde. „Zjistili jsme, že kromě vrcholu je trychtýř jedenapůlkrát hustší než ostatní vzduch v této výšce. To je prakticky nemožné. V normálním světě nemůže taková čepice zůstat viset, spadla by.”

Zdroj: Youtube

Jediným vysvětlením jsou elektrické a magnetické efekty v ionosféře. Nabité částice by mohly „přidržovat” hustší vzduch nebo ho zahřívat. Vertikální větry by ho pak byly schopné udržet nahoře.

Zdroje: www.nasa.gov, www.thesun.co.uk