Tajemství krásných sfing

Sfinga je typickým symbolem egyptské mytologie. Odtud se pomalu dostala i do jiným koutů světa. Egyptská sfinga byla postavená na východ. To, aby každý den doprovázela slunce při vycházení. Spekuluje se, že měla dohlížet na klid a bezpečí náhorní plošiny v Gíze. 

Pro ty, co nevědí, je sfinga obrovská socha, která má zvířecí tělo spojené s lidskou hlavou. Ačkoliv se neví důvod jejího vzniku, je výjimečnou a vysoce ceněnou součástí egyptské kultury. 

Sfingy byly v Egyptě tak oblíbené, že se začaly vyvážet také za hranice egyptského území. Především v 15. a 16. století byly velice poptávaným zbožím. Ostatní země pak po vzoru egyptské kultury začaly tvořit své vlastní sfingy. 

Zatímco sfingy v Egyptě měly zvířecí tělo a lidskou hlavu, sfingy v Řecku disponovaly křídly nebo hadím ocasem. 

Mnoho z nich je navíc opředených tajemstvím a legendami. Podle pověstí jsou sfingy plné tajných chodeb a tunelů, vedoucích do ztraceného světa. 

Podle řecké mytologie měla sfinga dokonce takovou moc, že byla schopná zneškodnit každého, kdo se k ní přiblížil. Jedinou nadějí na záchranu života pak byla správná odpověď na její hádanku. 

Oidipus dostal hned dvě

Aby toho nebylo málo, Oidipus, syn thébského krále, dostal hádanky dokonce dvě. Byl totiž prvním, komu se na hádanku sfingy podařilo najít správnou odpověď. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Sfinga mu tehdy položila hádanku: „Co se děje na čtyři stopy ráno, dvě stopy v poledne a tři stopy večer?"

Ačkoliv se tato hádanka zdála nerozluštitelná, pro Oidipovu moudrost nebyla ničím, čemu by nepřišel na kloub. Oidipus ji ihned správně interpretoval. Řekl, že jde o vyjádření koloběhu života. A nepletl se. 

„Muž, který se jako dítě plazí po čtyřech nohách, pak chodí na dvou nohách jako dospělý a ve stáří chodí s holí jako svou třetí nohou …," odvětil Oidious sfinze. 

Sfingu jeho chytrost a bryskní odpověď natolik zaujala, že mu položila i druhou hádanku. "Jsou dvě sestry: jedna porodí druhou a druhá zase porodí první. Co jsou zač?"

Sfinga však Oidipa nenachytala ani s touto hádankou, na kterou málokdo zná odpověď. „Den a noc,“ odpověděl Oidipus a opět měl pravdu. Sfingu údajně Oidipova odpověď natolik šokovala, že ihned poté spáchala sebevraždu. 

Zdroje: interestingliterature.com, www.users.globalnet.co.uk, tdhousemaestro.weebly.com