anomalien.com, www.thesun.co.uk

Co se skrývá pod jejími tlapami? Někteří lidé se zejména domnívají, že socha skrývá tajemství o ztracené civilizaci, která dosud nebyla objevena. Přestože proběhlo několik pokusů o prozkoumání Velké sfingy a odhalení případných skrytých komor pod ní, žádný konkrétní důkaz o existenci tajné komory nebyl doposud potvrzen. Někteří badatelé sice použili ke skenování okolí sfingy pozemní radar a identifikovali něco, co se zdá být dutinou pod předními tlapami sochy, ale pokusy o průzkum dutiny byly neúspěšné kvůli nestabilní povaze skály.

Média i svitky se shodují

Velká sfinga od pradávna vzrušuje lidskou fantazii. Známá je i teorie slavného média a esoterika Edgara Cayceho, že pod tlapou obří sochy se nachází tajná místnost, údajně starověká knihovna, dokumenty a poklady buď z Atlantidy, nebo z nějaké jiné vysoce rozvinuté, ale mrtvé civilizace. Poznatky velkého esoterika potvrzují i staroegyptské papyry. Hovoří o tom, že ve skrýši pod tlapami Velké sfingy jsou uloženy největší svitky, které obsahují Osirisova tajemství.

Tajemné komory

Další z nejúpornějších teorií o Velké sfinze je, že pod svými tlapami skrývá skrytou komoru nebo řadu komor. Teorie se opírá o více faktorů, mimo jiné o skutečnost, že samotná socha je orientována směrem k vycházejícímu slunci a o existenci řady tunelů a komor pod nedalekými pyramidami v Gíze. Podle některých teorií mohou tyto komory obsahovat ztracené znalosti a moudrost zapomenuté civilizace, která předcházela starověkým Egypťanům.

Objev, který nebyl dokončen

Proběhlo několik pokusů o prozkoumání Velké sfingy a odhalení tajemství, která by mohla skrývat. Jeden z nejznámějších experimentů provedl francouzský archeolog Emile Baraize na počátku 20. století. Objevil pod sfingou síť tunelů a komor, které však nemohl plně prozkoumat kvůli nestabilní povaze skály.

V posledních letech byly opět obnoveny snahy nejen o prozkoumání Velké sfingy, ale i možných komnat pod ní. V roce 1991 tým vědců z Bostonské univerzity pomocí radaru pronikajícího zemí prozkoumal její okolí a objevil něco, co vypadalo jako dutina pod předními tlapami sochy. Následné pokusy o průzkum dutiny však byly neúspěšné.

Na jeden z velmi populárních dokumentů se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Věda útočí

V roce 1989 objevili japonští vědci pomocí radarové metody pod levou tlapou Velké sfingy tunel vedoucí ke Khafreho pyramidě. Bohužel další vykopávky ale úřady zakázaly. Poté i americký geofyzik Thomas Dobetski objevil pod předními tlapami rozsáhlou obdélníkovou dutinu, ale ani jemu nebyl výzkum umožněn.

Je možné, že se egyptské autority snaží výzkum vědomě mařit? Existuje totiž verze, že sfinga vznikla ještě před faraony. Nadějné teorie o ztracené kořisti ukryté pod sfingou se objevují již po staletí, ale archeologové nyní chtějí kopat do hloubky a odhalit pravdu.

Britská historička doktorka Bettany Hughes nyní tvrdí, že komnaty pod sochou by mohly odhalit skrytá tajemství a poukázat na možný poklad. Tunely pod sfingou by mohly odhalit tajemství starověkého Egypta. Podle ní by tunely mohly souviset s Chufuem, starověkým egyptským králem pohřbeným v nedaleké pyramidě. Podle doktorky Hughesové je sfinga cosi jako monumentální hlídací pes, který hlídá faraonovu hrobku.

A co na to známý Zahi Hawass, hlavní ředitel egyptské Nejvyšší rady pro starožitnosti? Ten tvrdí, že znovuobjevil přístupové tunely k několika velkým a zdánlivě přirozeným jeskyním pod sfingou. Ač on sám tvrdí, že zde byly nalezeny důkazy o dřívějších starověkých vykopávkách, připustil, že se zde mohou nacházet další neprozkoumané dutiny.

Odhalíme jednou pravý záměr této stavby?

Navzdory nedostatku konkrétních důkazů teorie, že Velká sfinga skrývá tajemství o ztracené civilizaci, stále vzbuzuje představivost lidí na celém světě. Někteří lidé věří, že komory pod sfingou obsahují starověké artefakty a dokumenty, které by mohly přepsat naše chápání lidských dějin. Jiní se domnívají, že sfingu mohla postavit dřívější civilizace, například Atlanťané, kteří disponovali vyspělou technologií a znalostmi, jež se od té doby ztratily.

Pokračující zkoumání sfingy a jejího okolí pravděpodobně v následujících letech přinese další informace a objevy a je možné, že jednoho dne odhalíme tajemství této starobylé a záhadné památky.