Muž vykopal na zahradě jámu a spustil do ní svého syna. Objevil skvostný chrám plný mušlí

Elena Velímská | 10. 4. 2023

V anglickém hrabství Kent u přímořského městečka Margate se nachází jedinečná turistická atrakce. Stejně jako je krásná, je i záhadná, opředená mýty. O jejím původu ani účelu se nic neví a nejsou ani žádné věrohodné teorie. Je to Shell Grotto, podzemní chrám vyzdobený miliony škeblí a mušlí.

Dírou do podzemí

Než se vypravíme do podzemní „grotty“ – jeskyně s klikatými chodbami, podívejme se na příběhy, které se vypráví o jejím objevení. Kdo do ní vstoupil jako první není zcela jasné, protože od svého objevení byla ve vlastnictví několika majitelů. Vypráví se však, že to byl malý chlapec.

Někdy v roce 1835 místní farmář Newlove kopal rybník pro své kachny a v zemi narazil na obrovskou díru. Spustil do ní svého syna Joshua. Když ho vytáhl, synek mu vyprávěl o nádherných chodbách vyzdobeních ulitami. Jiná verze říká, že díru objevil při práci na poli. Nedovedl si jí vysvětlit, a tak zavolal místního učitele. Ten pak do podivné pukliny nechal prolézt svého syna. I ten vyprávěl o chodbách s kaplích se stěnami z ulit.

Některé dobové zprávy uvádějí, že klikatý tunel do velkého mušlového chrámu objevili dělníci při stavebních úpravách u nemovitosti, kterou si koupil nejmenovaný pán. Ať ten či onen, šťastný majitel mušlové jeskyně tam nainstaloval plynové lampy a za poplatek ji zpřístupnil veřejnosti.

Vědci otevřeli portál do jeskyně a spatřili zázrak. Netuší, jak byl záhadný prostor vyroben
Magazín

Vědci otevřeli portál do jeskyně a spatřili zázrak. Netuší, jak byl záhadný prostor vyroben

Vítejte v Shell Grotto

Shell Grotto je klikatá, přes metr široká podzemní chodba dlouhá dvacet jedna metrů a vysoká necelých dva a půl metrů. Je vytesaná do křídy v podobě oblouků a komor a vede do velké Oltářní komory. Ta měří přibližně pět krát šest metrů. Stěny i strop jeskyně jsou pokryté mozaikami a výjevy ze života bohů a bohyň. Je tu strom života, kostra, želva. Pokrývají plochu sto devadesát metrů čtverečních a jsou vytvořené z přibližně čtyř milionů a šesti set tisíc ulit. Jde převážně o surmovky, mušle, slávky, srdcovky, přílepky a ústřice.  

Prostřednictvím videa můžete nahlédnou do jeskyně i vy:

Zdroj: Youtube

Čeho byly mušle svědky?

Od počátku, kdy mušlový chrám navštívili první návštěvníci se vedou debaty o jejím původu a účelu. Kdo, kdy a proč jeskyni vytesal zůstává velkou neznámou. Žádné záznamy do doby před jejím objevením nejsou. Na každého tajemné podzemí působí jinak.

Někteří se domnívají, že je to starobylý chrám, možná pohanský a původ sahá až do dob Vikingů. Jiní mají za to, že to bylo tajné místo praktikování čarodějnictví či setkávání neznámé sekty nebo svobodných zednářů. Možná souvisí s templáři. Jsou i názory, že tam měli skrýš pašeráci. Jiní tvrdí, že je místem vášnivého sběratele mušlí, či jen panovnickým vrtochem, jak se okázale chlubit svým bohatstvím.

Vědci vstoupili do podzemní jeskyně a spatřili zázrak. Pobyt v ní je ale smrtelně nebezpečný
Magazín

Vědci vstoupili do podzemní jeskyně a spatřili zázrak. Pobyt v ní je ale smrtelně nebezpečný

Shell Grotto stále zůstává největší záhadou Kentu. Dnes je jako umělecké dílo památkově chráněnou stavbou, o kterou pečují organizacemi Historic England, English Heritage a Friends of the Shell Grotto.

Zdroje: www.odditycentral.com, thirdeyetraveller.com, www.visitkent.co.uk

 

Tagy English Heritage chodba chrám jeskyně Kent Margate mušle turistická atrakce zahrada