Ve čtyři hodiny odpoledne se Oleg Menshikov vracel z práce, když si na nebi všiml tmavého prstence o průměru několika metrů. Měl pravidelný tvar a téměř se nehýbal. „Vypadalo to jako černý mrak kouře. Žádnou spáleninu jsem ale necítil," řekl.

Zdroj: Youtube

Další svědek záhadné kolo dokonce natočil. Video se rychle rozšířilo do světa a vyvolalo spekulace, že jde o neidentifikovaný létající objekt nebo o zbytek spalin z jeho motoru.

Černý kruh v Shortandy Akmola

V Kazachstánu se UFO objevuje pravidelně. V roce 2008 bylo hlášeno, že se „něco jako létající talíř" zřítilo do řeky, avšak neznámo kde přesně. 27. ledna 1994 dokonce pilot Edward Rhodes z Tajik Airlines tvrdil, že ve výšce 12,5 kilometru narazil na zářící objekt, jež se 40 minut točil v kruhu a vývrtkách, zářil jasným světlem a jeho Boening 747 minul v nepředstavitelné rychlosti.

Docent fyziky Andrey Solodovnik na státní univerzitě Severního Kazachstánu má však pro objekt racionálnější vysvětlení. Odhadl, že prstenec měl průměr asi 100 metrů a plul ve výšce 200 metrů. „Jde o důsledek výbuchu. Stačí zapálit něco kruhového. Jakmile se to vznítí, vytvoří to kouřový prstenec," vysvětluje.

Zdroj: Youtube

Jako příklad uvedl video z roku 2008 z festivalu Burning Man v nevadské Black Rock Desert, kde jeden z organizátorů nechá hořet kovový kruh. Ten následně do vzduchu vyvrhne černý kruh nápadně podobný tomu v Kazachstánu.

Prstence po celém světě

Téměř totožné útvary se pravidelně objevují po celém světě. V roce 2014 natočila Britská školačka Georgina Heap záhadný objekt, který se na obloze vznášel asi tři minuty. Vytvořil ho ohňostroj na nedalekém hradu Warwick.

O dva roky dříve zase v Chicagu explodoval elektrický transformátor. Masivní kolo plulo po obloze několik minut. Pak se opět rozplynul.

Zdroj:

www.worldofwonder.net, www.nbcnews.com, www.azh.kz