Nad Kazachstánem se objevil velký záhadný černý kruh. Vědci hledají příčinu

Lenka Samuely | 25. 6. 2022

„Vypadalo to jako portál do pekla," vypravoval jeden ze svědků pozoruhodného úkazu, který se 3. dubna roku 2015 objevil na modré obloze nad vesnicí Shorthandy, nedaleko Astany v Kazachstánu. Černé kolečko se nad hlavami překvapených obyvatel vznášelo několik minut. Poté se rozplynulo jako pára nad hrncem.

Ve čtyři hodiny odpoledne se Oleg Menshikov vracel z práce, když si na nebi všiml tmavého prstence o průměru několika metrů. Měl pravidelný tvar a téměř se nehýbal. „Vypadalo to jako černý mrak kouře. Žádnou spáleninu jsem ale necítil," řekl.

Zdroj: Youtube

Další svědek záhadné kolo dokonce natočil. Video se rychle rozšířilo do světa a vyvolalo spekulace, že jde o neidentifikovaný létající objekt nebo o zbytek spalin z jeho motoru.

Černý kruh v Shortandy Akmola

V Kazachstánu se UFO objevuje pravidelně. V roce 2008 bylo hlášeno, že se „něco jako létající talíř" zřítilo do řeky, avšak neznámo kde přesně. 27. ledna 1994 dokonce pilot Edward Rhodes z Tajik Airlines tvrdil, že ve výšce 12,5 kilometru narazil na zářící objekt, jež se 40 minut točil v kruhu a vývrtkách, zářil jasným světlem a jeho Boening 747 minul v nepředstavitelné rychlosti.

V Perském zálivu potápěčka našla záhadný disk. Odkazuje ke ztracené civilizaci
Magazín

V Perském zálivu potápěčka našla záhadný disk. Odkazuje ke ztracené civilizaci

Docent fyziky Andrey Solodovnik na státní univerzitě Severního Kazachstánu má však pro objekt racionálnější vysvětlení. Odhadl, že prstenec měl průměr asi 100 metrů a plul ve výšce 200 metrů. „Jde o důsledek výbuchu. Stačí zapálit něco kruhového. Jakmile se to vznítí, vytvoří to kouřový prstenec," vysvětluje.

Zdroj: Youtube

Jako příklad uvedl video z roku 2008 z festivalu Burning Man v nevadské Black Rock Desert, kde jeden z organizátorů nechá hořet kovový kruh. Ten následně do vzduchu vyvrhne černý kruh nápadně podobný tomu v Kazachstánu.

Prstence po celém světě

Téměř totožné útvary se pravidelně objevují po celém světě. V roce 2014 natočila Britská školačka Georgina Heap záhadný objekt, který se na obloze vznášel asi tři minuty. Vytvořil ho ohňostroj na nedalekém hradu Warwick.

Rover našel na Měsíci zvláštní skleněné kuličky. Lidem by se mohly hodit
Magazín

Rover našel na Měsíci zvláštní skleněné kuličky. Lidem by se mohly hodit

O dva roky dříve zase v Chicagu explodoval elektrický transformátor. Masivní kolo plulo po obloze několik minut. Pak se opět rozplynul.

Zdroj:

www.worldofwonder.net, www.nbcnews.com, www.azh.kz

Tagy Astana Burning Man Chicago Kazachstán