Chang a Eng

Příběh siamských bratrů, Changa a Enga Bunkerových, je plný kontrastů. Od počátečního opovržení společností až po slávu, bohatství a založení vlastní rodiny.

Siamská dvojčata Bunkerova se narodila s fyzickým spojením v oblasti hrudního koše. Ačkoli by tento problém dnešní medicína dokázala vyřešit bez větších obtíží, v době 19. století nic podobného nebylo. 

Neexistovaly možnosti řádně a bez obtíží oddělit siamská dvojčata, a tak byli Chang a Eng odsouzení setrvat v této situaci až do své smrti.

Jejich životní příběh začíná chudým dětstvím v Siamu, dnešním Thajsku, kde byli vychovávaní stejně jako jejich další sourozenci. Tedy bez jakéhokoli ohledu na jejich zjevný "jiný" stav. 

Otec jim brzy zemřel na neštovice a matka se musela starat o velké množství potomků zcela sama. Ke zvratu jejich nevlídného osudu došlo v době, kdy se oba bratři setkali s britským obchodníkem Robertem Hunterem.

Právě Hunter viděl v bratrech Bunkerových velký potenciál. Chtěl je využít pro svou show. Zpočátku to pro bratry znamenalo neustálé cestování po celém světě a vystupování jako "atrakce" v cirkusech. 

Později se však od cirkusového života odvrátili a usadili se v Severní Karolíně.

Vydělali spousty peněz

Překvapivě se jim podařilo vybudovat si úspěšný život jako farmáři, a to i přes svůj fyzický handicap. Sňatkem se sestrami Yatesovými si oba bratři založili své vlastní rodiny. Farmařením si  navíc vydělali velké množství peněz a dohromady zplodili 21 potomků. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Život bratrů se zásadně změnil, když propukla americká občanská válka, která jim vzala velkou část majetku. Aby si finančně polepšili, vrátili se k cirkusovým vystoupením. Toto rozhodnutí však mělo tragické následky. 

Chang prodělal mozkovou příhodu a ochrnul. Jeho bratr Eng se o něj staral až do jeho smrti. Chang zemřel na zápal plic a smrt Enga následovala o několik hodin později.

Dvojčata Chang a Eng Bunkerovi se stala nejen světově proslulými "atrakcemi", ale i symboly odvahy, vzdoru a lásky mezi dvěma bytostmi. Ačkoli jejich život byl plný kontrastů a obtíží, zanechali za sebou bohaté dědictví v podobě svých potomků, kteří dodnes pořádají setkání a udržují tím památku na své obdivuhodné předky.

Příběh siamských dvojčat Changa a Enga Bunkerových i nadále inspiruje k úctě k lidské odlišnosti a schopnosti překonávat překážky, které nám život občas připraví.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, www.lifee.cz, www.ctidoma.cz