Jóža a Rósa

Siamská dvojčata Josefa a Rosárie Blažkovy se narodily 20. ledna 1878 ve Skrýchově u Opařan na Táborsku. Jejich osud rozhodně nepatřil k jednoduchým. Přesto právě díky němu Jóža i Rósa dokázaly inspirovat nespočet lidí po celém světě. 

Už jejich narození bylo plné komplikací a nejistoty. Matka dvojčata porodila s pomocí lékaře z Opařan, který byl přivolaný, aby asistoval při tomto náročném a dosti vzácném porodu. 

Když se nakonec dvojčata narodila, lékař zklidňoval rodiče slovy "srdce jim bijou jako zvony, a to je teď to nejvíc důležité."

Porodník přesně věděl, jaká slova vybírá a jaký k tomu má důvod. Sestry Rosálie a Josefa Blažkovy se totiž narodila srostlé. Obě dívky byly k sobě přirostlé v oblasti pánve. Jejich vylučovací a pohlavní orgány ale zůstaly oddělené. 

S postupem času, jak obě dívky rostly, se ukázalo, že ačkoli jde o dvojčata, dívky se vyznačují řadou odlišností. Byly to dvě, zcela individuální, osobnosti. Jóža i Rósa měly zcela odlišné povahy. 

Zatímco Rósa byla společenská a veselá, Jóža byla spíše zamlklá a neustále nespokojená. V jednom kuse si prý na všechno stěžovala.

Otec dítěte neznámý

Díky baronu Nádhernému z Borutína se sestry Blažkovy dostaly ke zcela výjimečnému vzdělání. Právě to je nakonec připravilo na poměrně úspěšnou kariéru. 

Pro více informací se podívejte na toto video: 

Zdroj: Youtube

Ovládaly několik světových jazyků, hrály na hudební nástroje, a celkově byly hudebně zdatné. Začaly vystupovat a jejich vystoupení je zavedla do mnoha evropských zemí a nakonec i do Spojených států.

Ve světě, kde byly senzace nejen ceněné, ale také vyhledávané, si siamská dvojčata našla své místo. Vystupovala ve varietních společnostech a cirkusech, kde hrála na housle a zpívala. Jejich odvaha, talent a výjimečnost je učinila populárními nejen v Čechách, ale i v zahraničí.

Jejich cesta však nebyla bez problémů. Jako dvě odlišné osobnosti se často potýkaly s osobními neshodami. Přesto vždy našly smírčí cestu a jedna druhou velice podporovaly. Za první světové války provozovaly hospodu. 

Rósa se dokonce stala matkou. Porodila zdravého tříkilového chlapečka Františka. Ani jedna ze sester však nikdy neprozradila jméno otce dítěte. 

Konec života sester Blažkových byl smutný. Rósa zemřela v roce 1922 na zánět plic a půl hodiny nato zemřela také Josefa. Obě však i nadále zůstávají mimořádnou připomínkou odvahy, která dokázala inspirovat nespočet lidí na celém světě.

Zdroje: www.novinky.cz, www.onlymen.cz, taborsky.denik.cz