Vědci našli dokonale zachovalou mumii princezny: Má údajně nadlidské schopnosti

Jarouš M Komořanský | 3. 4. 2022

Již v roce 1993 objevila ruská archeoložka Natalja Polosmaková starověkou hrobku. V ní byla objevena mumie skythsko-sibiřské šlechtičny, jež byla pokřtěna coby Skythská ledová panna. Obsah hrobky byl uložen v ledu na náhorní plošině Ukok v ruském pohoří Altaj nedaleko hranic s Čínou. Potetovaná žena měla údajně nadpozemské schopnosti, v něž obyvatelé Altaje věří dodnes.

Tělo ženy bylo pečlivě nabalzamované pomocí rašeliny a kůry. A byla uložena na boku, takže vypadala, jako by spala. Dívka byla ještě mladá, vysoká 167 cm a vlasy měla vyholené, na hlavě však měla paruku a vysoký klobouk. Její tělo bylo zdobeno několika tetováními. Díky těmto rysům je možné se domnívat, že dívka měla podle všeho nadpřirozené schopnosti. Během 20 let, které Skythská ledová panna strávila v Novosibirsku, vědci její mrtvolu poměrně dobře prozkoumali a své poznatky zveřejnili. Její tělo je uloženo v muzeu.

Led tělo konzervoval

Dívka patřila ke kultuře Pazyryk, což byla civilizace vzniklá z kočovných skytských kmenů, jež obývaly pohoří Altaj v 6. až 3. století př. n. l. Mnohá pohřebiště této kultury byla zaplavena, pravděpodobně podzemní vodou, a poté zamrzla. Díky tomu tedy zůstaly pozůstatky perfektně zachovány, zejména organické pozůstatky se zachovaly téměř nedotčené rozkladem.

Na dokument BBC se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

I díky tomu bylo na její bledé kůži snadno rozpoznatelných několik tetování ve stylu kmenových zvířat: stvoření s rohy, které se vyvinuly do rostlinných tvarů. Balzamované tělo bylo pohřbeno nejméně tři měsíce po smrti. Hrobka "ledové panny" nebyla tak velká a bohatě zdobená jako hrobky vznešených lidí z Pazyryka, které se nacházejí ve stejné oblasti, ale byla velmi blízko 'šlechtických' pohřebišť. Ve starověkých kulturách se takto vzdáleně pohřbívaly ženy, které složily slib celibátu. Podle vědců šlo pravděpodobně o léčitelku nebo šamanku.

Objev, který šokoval

Když archeologové led opatrně rozpustili, spatřili hrob významné osoby, jelikož tělo bylo doplněno šesti koňmi v plných postrojích, jež byli obětováni a pohřbeni poblíž dřevěné rakve vyrobené z masivního kmene modřínového stromu. Uvnitř rakve bylo pohřbeno tělo mladé ženy v úžasném stavu zachovalosti. Na sobě měla také dlouhou vlněnou sukni s červenými a bílými pruhy a bílé plstěné punčochy. Její rakev byla zhotovena dostatečně velká, aby se do ní vešla 90 cm plstěná čelenka, kterou dívka nosila.

Převezení těla do Novosibirska k dalšímu výzkumu se setkalo s velkou vlnou nevole. Obyvatelé Altaje totiž věřili, že Skythská ledová panna, nazývaná také "princezna z Ukokské plošiny", je mystickou strážkyní Altaje. Tak měla chránit obyvatele oblasti a měla by zůstat na místě, kde byla pohřbena. Mnozí ji dokonce nazývali pramatkou altajského lidu.

Skythové: Strašliví válečníci starověku. Asymetrická metoda boje byla zkázonosná
Magazín

Skythové: Strašliví válečníci starověku. Asymetrická metoda boje byla zkázonosná

Šamanka „vládne“ oblasti dodnes

Ukázalo se, že po smrti byla dívka pravděpodobně nabalzámována, aby mohla zůstat se svým lidem, a do rakve uložena až po několika měsících. I proto je možné domnívat se, že šlo o princeznu. Ač není dokázáno, kým skutečně byla, zda princeznou, nebo kněžnou nebo představitelkou střední vrstvy pazyrycké společnosti, dodnes je její jméno vzýváno v důležitých okamžicích na Altaji.

Na dokument o objevech na Altaji se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

V roce 2012 se mumie konečně vrátila na Altaj, ale ne do své hrobky, ale do nově zrekonstruovaného Národního muzea Altajské republiky v Gorno Altajsku. O dva roky dříve byla objasněna i záhada její smrti – ukázalo se, že trpěla rakovinou prsu, která ji zabila v jejích 25 letech. Výzkum DNA provedený na ostatcích ukázal, že "panna" je geneticky blízce příbuzná současným Selkupům a Ketům - domorodým sibiřským kmenům, které stále žijí v Rusku.

Zdroje:

arkeonews.net, www.rbth.com, artmagik.webs.com/siberianicemaiden.htm

Tagy BBC Čína hrobka kultura Národní muzeum Novosibirsk rakev Republika Altaj