Dohromady se objevuje na asi dvaceti snímcích a čtyřech skleněných negativech, které byly použity také jako pohlednice. Většinou stojí před krásnou budovou nebo jiným monumentem města. 

„Je tak drobná, že si ji téměř nevšimnete. Zaregistroval jsem ji až tehdy, kdy jsem fotografie digitalizoval a mohl jsem si ji přiblížit,” říká výzkumný pracovník Ilya Kuklinsky z Krasnojarského regionálního vlastivědného muzea. 

Fotky z Ruska

Zpočátku se myslelo, že má stále stejné oblečení - bílé šaty, kabát, klobouk, punčochy a deštník jako doplněk. To by naznačovalo, že série snímků byla pořízena během jednoho dne. Ukázalo se ale, že střídá dvoje boty a někdy má na rukou rukavice. „Obrázky tak byly pravděpodobně vyfoceny v rámci několika týdnů, například na nedělní procházce,” spekuluje vědec.

Kdo je jejich autorem je ale záhadou. Některé fotografie sice mají iniciály F. E. A., dosud se ale jejich majitel nenašel. Zároveň se do muzea dostaly z různých stran. Řadu z nich vlastnil knihkupec Nikolaj Grigorovski, jiné byly uloženy u renomovaného fotografa Ludwiga Yulyevich Wonaga.

„Naopak jsme si jistí, že obrázky byly pořízené pravděpodobně mezi lety 1900 a 1908, tedy asi deset let předtím, než Rusko zachvátila revoluce,” říká Ilya Kuklinsky. „Například železniční most přes řeku Jenisej byl otevřen v roce 1899 a některé budovy postaveny po přelomu století.”

Záhadná dívka

Dívčino oblečení zároveň napovídá, že pocházela z bohaté rodiny. Odborníci si proto myslí, že byla dcerou nebo neteří fotografa. Ten byl buď profesionál nebo bylo focení jeho koníčkem a svůj aparát si sem tam vzal na výlet. Holčičce poté řekl, aby se k budovám postavila.

Zdroj: Youtube

Její zamračený výraz ale napovídá, že z toho nadšená nebyla. I díky tomu kurátoři vlastivědného muzea soubor obrázků pojmenovali jako „Sibiřský fantom”. 

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.siberiantimes.com