Na spoustě, zhruba 20 fotografiích, starých přes sto let, se objevuje velmi zvláštní dívka s copem a děsivým výrazem. Na první pohled je dobře ustrojená, ale nikdo nezná její identitu. I proto začali lidé pátrat po tom, kdo byla ona bohatě vypadající "přízračná dívka" na starých sibiřských fotografiích. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

V pozadí záhadná dívka…

Velmi vážná, mnohdy až děsivá vizáž neznámé dívky vzbudila zájem o četné fotografie z carské éry Krasnojarsku. Díky moderním technologiím se podařilo identitu a skutečnou podobu dívky odtajnit až nyní. Jak ukázaly metody, záhadné dívce s dlouhým copem je mezi 8 a 10 lety. Na fotografiích budov a památek v historickém Krasnojarsku se objevuje většinou ve vedlejší roli, ale velmi často. Je zachycena asi na dvaceti fotkách a čtyřech skleněných negativech, které jsou uloženy v Krasnojarském krajském vlastivědném muzeu. Její strašidelná podoba je na snímcích sotva patrná, ale nová technologie tajemství vyřešila.

Fotky byly zřejmě pořízeny v letech 1906 až 1908, tedy zhruba deset let předtím, než Rusko zachvátila revoluce a Romanovské impérium se ocitlo v otřesném zániku.

Pátrání po tajemné dívce

Zvláštní je, že některé z těchto fotek byly použity na pohlednice města. A této neznámé dívky si nikdo příliš nevšímal – po desetiletí byla pro lidi jen sotva viditelnou dobře oblečenou dívkou, nad jejíž identitou se nikdo nepozastavoval, proto zůstala po více než sto let bez komentářů. Navíc ani nebyla ve středu fotografie, ale většinou někde v pozadí, takže až když se nashromáždila náhodná skupina snímků z různých zdrojů, její všudypřítomnost praštila lidi do očí. Kdo je tato dívka a proč je na fotkách?

Poprvé si dívky všimli ostříží badatelé z Krasnojarského krajského vlastivědného muzea, když provedli skenování snímků ve vysokém rozlišení. Pak následovali designéři společnosti Bad Guys, když si vyžádali snímky města z počátku 20. století. Společnost navrhla zveřejnění této historie. 

Vzhled dívky poutá pozornost

Na jednom snímku stojí například dívka nepatřičně na střeše slavného Krasnojarského železničního mostu, který převádí Transsibiřskou magistrálu přes řeku Jenisej. V době, kdy byl snímek pořízen, byl most relativně nový, byl totiž otevřen v roce 1899. I když dívka opět není v centru pozornosti, je tu!

Na jiné fotce pak zase pózuje s několika chlapci poblíž Krasnojarského učitelského semináře, jinde se zase dívá přímo do kamery a mračí se. Takových fotek je zkrátka několik.

Na některých snímcích působí dívka ve světlém plášti, pod nímž má tmavší šaty, až panovačně a její vzhled dokresluje charakteristický klobouk ve stylu lodičky. Jinde zase drží v rukou deštník, na konci dlouhého copu má tmavou stuhu… Na všech snímcích je i s jinými dětmi a na většině z nich je pouhým okem sotva viditelná. I proto byla tolik let v anonymitě. 

Neznáte ji?

Právě návrháři z Bad Guys navrhli muzeu vyhlásit veřejné pátrání s cílem zjistit totožnost strašidelné dívky. Zprvu se zdálo, že je vždy ve stejném oblečení, ale díky moderním technologiím vyšly jemné rozdíly: boty, punčochy a šaty nejsou vždy stejné. Co je však stálicí, je její vždy neusměvavý výraz.

"Teprve moderní vybavení nám umožnilo dívku spatřit. Když se podíváte na staré fotografie, nevidíte ji. Je tam poměrně malá. Když jsme udělali skeny s vysokým rozlišením a zvětšili je, viděli jsme ji blíže, spolu s detaily jejího oblečení a účesu. Mění boty, punčochy a můžeme vidět určité rozdíly v jejích šatech, ale je vždy ve stejné póze a se stejným výrazem tváře. Nikdy se neusmívá. To, že mění oblečení, mě vede k domněnce, že snímky nebyly pořízeny během jediného dne,“ říká Ilja Kuklinskij, vedoucí výzkumný pracovník muzea. Víc informací na videu zde:

Zdroj: Youtube

Kdo je fotograf?

Většina snímků je anonymních, ale na některých je otisk F. E. A.. Dosud se nepodařilo identifikovat fotografa, který by tyto iniciály používal. Skleněný negativ s dívkou pochází také od renomovaného fotografa Ludwiga Yulyeviche Wonaga. Jeho iniciály ale neodpovídají těm ostatním…

A byl fotograf amatér, nebo profesionál? Focení totiž bylo v té době zálibou a koníčkem bohatých. Podle Ilji Kuklinského je možné, že dívka mohla být fotografovou dcerou nebo neteří.

Nyní vědci doufají, že se díky širokému zveřejnění snímků najde někdo, kdo bude znát příběh dívky, možná i její jméno a totožnost fotografa. Soubor jejích fotek byl vydán pod názvem 'Přízračná dívka'.

Neznáte její identitu náhodou i vy?

Zdroje: siberiantimes.com, en.geneanet.org