Sicilský býk: V děsivém mučícím nástroji zemřel i král, který jej nechal vyrobit

Redakce | 29. 6. 2019

Zabíjení nepřátel a zrádců bylo ve starověku běžnou praxí, nicméně některé způsoby poprav jako by se předháněly v kruté vynalézavosti. Prvenství v této pomyslné ďábelské soutěži nejspíš drží bronzový býk, kterého prý sestrojil aténský řemeslník Perillos pro tyranského vládce Falarida.

Sicilský býk, nejkrutější mučící nástroj starověku. Zemřel v něm i jeho tvůrce
Magazín

Sicilský býk, nejkrutější mučící nástroj starověku. Zemřel v něm i jeho tvůrce

Phalaris stál v čele sicilského města Akragas (dnešní Agrigento) přibližně v letech 570 až 554 př. Kr. a během svého panování postupně ovládl celý ostrov. Země pod jeho vládou podle dobových pramenů vzkvétala. Phalaris přivedl do měst vodu, nechal postavit řadu působivých staveb, zpevnil hradby a nejspíš podporoval i umění. Na druhé straně si ale získal také pověst krutovládce, který se neštítil ani kanibalismu. Když požádal Perilla, aby pro něj vyrobil nový mučící nástroj, řemeslník si dal obzvlášť záležet.

Jaké bylo skutečné milostné drama mezi knížetem Oldřichem a krásnou Boženou?
Magazín

Jaké bylo skutečné milostné drama mezi knížetem Oldřichem a krásnou Boženou?

Svému pánovi zanedlouho představil bronzovou sochu býka s dutou výplní, do které se tak akorát vešel člověk. Jakmile se za nešťastníkem zaklapla dvířka, mučitelé rozdělali pod býkem oheň. Bronz se rozžhavil a uškvařil odsouzeného zaživa. Výkřiky oběti se deformovaly důmyslně sestrojeným systémem trubek tak, aby při výstupu z býčích nozder připomínaly řev rozzuřeného býka. Celkovou atmosféru měl doplnit všudypřítomný kouř z ohně.

O tom, že tato historka není zcela smyšlená, svědčí fakt, že ji ve svých spisech zaznamenal uznávaný řecký básník Pindaros. Detaily se ale v různých zdrojích liší. Podle jedné verze vynález Phalarida pohoršil svou krutostí a sadistický řemeslník se místo vytoužené odměny dočkal okamžitého trestu smrti. Vladař ho nechal zavřít do jeho vlastního díla a nařídil katům, aby pod sochou rozdělali oheň. Po nějaké době sice nechal Perilla polomrtvého vytáhnout, ale jen proto, aby ho shodil ze skály. Jiná verze praví, že tyran býka vyzkoušel na jeho tvůrci z pouhého krutého rozmaru.

Příšerná smrt v rozžhaveném bronzu nakonec neminula ani jeho samého. Phalaris v těle býka údajně skončil poté, co ho z trůnu sesadil jeho konkurent Telemachus.