Astronomové zachytili záhadné signály. Vycházejí ze slunce každých 20 sekund. Netuší, o co jde

Lenka Bělská | 25. 3. 2023

Slunce prochází velmi aktivním obdobím. Důkazem toho je nejen krásná polární záře, kterou jsme měli možnost pozorovat na konci letošního února, ale také nezvyklé signály, jež znějí jako tlukot lidského srdce.

Jejich zdrojem byla sluneční erupce střední třídy z 13. července roku 2017. Na první pohled byla neobvyklá. Rádiové záblesky se nejen objevovaly každých deset až dvacet sekund, ale také je doprovázel sekundární signál, který se pravidelně ozýval co 30 až 60 vteřin. Záhadou byl jejich původ.

Astronomové objevili blízko Země mimořádně nebezpečnou hvězdu. Nikdo neví, kdy vybuchne
Magazín

Astronomové objevili blízko Země mimořádně nebezpečnou hvězdu. Nikdo neví, kdy vybuchne

Sluneční rádiové záblesky jsou proudy elektromagnetického záření, jež jsou vystřelovány do vesmíru spolu s výtrysky superhorkého plazmatu, známé jako výrony koronální hmoty. Příležitostně obsahují opakující se vzory - kvaziperiodické pulsace (QPP). Na grafickém záznamu tvoří vrcholy a prohlubně podobné elektrokardiogramu.

Signály ze Slunce

„Původ těchto vzorů jsme nedokázali odhalit,” přiznává Sijie Yu, sluneční radioastronom z New Jersey Institute of Technology. „Jsou však důležité pro pochopení toho, jak se energie uvolňuje, rozptyluje a jakým způsobem může ovlivnit život na Zemi.”

Vědci se proto začali podivným signálům intenzivně věnovat. Po sedmileté analýze dat shromážděných radioteleskopem Expanded Owens Valley Solar Array v Kalifornii a NASA Solar Dynamics Observatory konečně dokázali určit, co se během sluneční erupce děje.

Podívejte na nové úžasné záběry: Od Slunce se urval kus žhavé masy a proměnil se v obří tornádo
Magazín

Podívejte na nové úžasné záběry: Od Slunce se urval kus žhavé masy a proměnil se v obří tornádo

„Výbuchy nastávají, když se magnetické siločáry Slunce zamotají a poté dopadnou zpět. Tak se uvolní velké množství energie a přehřáté smyčky ionizovaného plynu nebo plazmy zamíří do vesmíru,” vysvětluje Yu. „Rychlý proud nabitých částic vytvoří pomyslný plát s bublinkami. Jejich narušení je s největší pravděpodobností zdrojem kvaziperiodické pulsace.”

Aktivní Slunce

Erupce na Slunci jsou odborníky intenzivně studovány. Patří mezi nejagresivnější děje v naší Galaxii. Pochopit tento „srdeční tep“ je tak klíčový k odhalení, jak se vytváří kosmické počasí, které ovlivňuje především naše technologické vychytávky.

Zdroj: Youtube

Geomagnetické bouře totiž zahřívají pozemskou atmosféru a „nafukují“ ji. Družice na nízké oběžné dráze proto pociťují vyšší tření, což je může zpomalit, odchýlit jejich dráhu nebo je rovnou zničit. Ohroženy jsou také elektrické a telekomunikační sítě.

www.livescience.com, www.independent.co.uk, www.news.njit.edu, www.blesk.cz

Tagy Kalifornie NASA New Jersey Institute of Technology Slunce Země