Vzpomínka na módu 70. let: Směšné mužské trendy, které nosili všichni

Redakce | 29. 6. 2019

Málokterý styl oživí retro večírky tak dokonale jako móda 70. let minulého století. Zvláště pánské outfity působí z dnešního pohledu velice komicky, protože se často nijak nelišily od modelů dámských. Oblečení "unisex" zažívalo v 70. letech boom. Na mužnosti vám moc nepřidal ani frajerský knírek.

Móda 70 let: Směšné trendy, které hýbaly Československem. Co  jste nosili vy?
Magazín

Móda 70 let: Směšné trendy, které hýbaly Československem. Co jste nosili vy?

70. léta navázala na rebelii a nespoutanost předchozí dekády, ale přinesla i řadu horkých novinek. Rozpoutala se produkce umělých materiálů hýřících divokými vzory a barvami, s objevením disco hudby vzrostla poptávka po lesklých oblecích a flitrech. Bylo úplně jedno, že jste se v upnuté neprodyšné košili zapotili hned během pěti minut, chtěli jste jít s dobou - a bavlna byla přežitkem.

Pravda o pražském románku Che Guevary a krásné zapálené revolucionářky Tamary
Publicistika

Pravda o pražském románku Che Guevary a krásné zapálené revolucionářky Tamary

Střihy oblečení vycházely z outfitů předváděných hvězdami hudební scény, na níž v 70. létech zářila hlavně ABBA nebo Bee Gees. Zatímco hudbu těchto kapel můžeme bez nadsázky považovat na nadčasovou, jejich styl oblékání ponecháme v muzeu módy.

Oděvní závody v Československu v době normalizace nedokázaly srovnat krok se západem, nicméně domácí šicí stroje a šikovné ruce dokázaly zázraky. Díky tomu i čeští muži mohli vyrážet do ulic ve zvonových kalhoteh s vysokým pasem, které v pánském šatníku 70. let nemohly chybět. A protože se v té době ještě spousta babiček intenzivně věnovala pletení, v zimě vás hřály pestrobarevné svetry, pulovery a vesty zdobené vskutku originálními vzory.

Indický jogín už déle než 70 let nejí a nepije, vědci nedokáží jev vysvětlit
Magazín

Indický jogín už déle než 70 let nejí a nepije, vědci nedokáží jev vysvětlit

Také společenské oděvy zaznamenaly proměnu: protažené límce a saka se širokými rameny bývaly doplněny širokou kravatou nebo výrazným motýlkem. Schválně nahlédněte do galerie - myslíte, že by se něco z těchto modelů dalo oprášit ještě dnes?