Šílený plynař z Mattoonu: Ani po 21 útocích ho policie nedokázala dopadnout

Tomáš Mrzena | 11. 9. 2019
Podivná silueta neznámého muže se objevovala hlavně v noci.
Postava plynaře inspirovala i filmaře.
Zamořil stát Illinois v září roku 1943 neznámý jed?

Několik týdnů žili obyvatelé amerického města Mattoon v neuvěřitelném strachu. V roce 1943 se začala za jejich okny objevovat podivná postava, která šířila neznámou nákazu.

Posadil se na posteli a znepokojeně zavětřil. Muže jménem Urban Raef v noci na 1. září probudil zvláštní nasládlý zápach. Vzápětí se mu z něj udělalo nevolno a měl pocit, že bude zvracet. Nebyl ale schopen se zvednout z postele. Rychle vzbudil manželku, protože měl podezření, že se přiotrávili plynem unikajícím z trouby. Ani žena se ale kvůli omámení nedokázala postavit na nohy.

Ráno se kupodivu probudili živí a zdraví. Zápach nikde, sporák byl zcela v pořádku. Když se s podivnou historkou svěřili sousedům, ukázalo se, že podobný zážitek má i několik dalších lidí. Mladou maminku v noci vzbudil pláč její malé dcery, ale cítila se tak slabě, že ji nedokázala nakojit.

Silueta za oknem

Podivné úkazy ve městě Mattoon ve státě Illiois pokračovaly i za bílého dne. Kolem 11. hodiny ucítila nasládlý pach i paní Kearneyová. Zprvu si myslela, že se do kuchyně line silná vůně květin ze zahrady, ale pak ji zachvátil velmi nepříjemný pocit. Chtělo se jí zvracet, pálily ji rty i hrdlo a málem omdlela. V tu chvíli se domů vracel její manžel, který pracoval jako taxikář. Za oknem domu si všiml neznámého muže. Začal ho pronásledovat, ale záhadný vetřelec zmizel. Kearney jej později popsal policistům jako vysokého hubeného muže v tmavém oblečení a s jakousi čepicí naraženou do obličeje.

Muži zákona případ zprvu vyšetřovali jako pokus o loupež, ale v dalších dnech se objevilo minimálně šest navlas stejných hlášení. Svědci popisovali nevysvětlitelné zdravotní komplikace a pak mizející siluetu neznámého vetřelce. Obyvatel Mattoonu se zmocnila panika. Rychle se vžila představa, že město terorizuje šílenec, který všude rozstřikuje jakousi nákazu. Začalo se mu říkat Mad Gasser, tedy šílený plynař.
Útoky pokračovaly a lidé se opevňovali ve svých domech. Zatloukali dveře a okna podobně jako před příchodem hurikánu.

Policie byla bezradná, do 13. září napočítala celkem 21 útoků. Pak ale ustaly stejně náhle, jako začaly a nikdy se už neopakovaly.

Kde se jed vzal?

Dodnes není jasné, co se tehdy v Mattoonu dělo. Mohlo jít skutečně o psychicky narušeného muže, případně zloděje, který se potuloval po městě. Skeptici zase tvrdí, že šlo pouze o davovou hysterii, což je zčásti možná pravda, ale prvních několik případů hysterií vysvětlit nelze. Ty se skutečně staly.

Další variantou je, že zdravotní problémy způsobilo průmyslové znečištění. Některá z továren v okolí mohla, ať už kvůli nehodě nebo zlému úmyslu, vypustit tajně do ovzduší jedovatou látku. Pak ale zůstává záhadou výskyt onoho muže v čepici.

Objevilo se i vysvětlení, že šlo o druh paranormálního zážitku, cosi jako styk se záhrobím. Co přesně měl znamenat ale nikdo nevysvětlil. Každopádně v Mattoonu od té doby nasládlý zápach už nikdo neucítil.