Vědci vylovili z hlubin moře tuto záhadnou černou děsivou věc. 99 % lidí nenapadne, co to je

Lenka Bělská | 7. 5. 2023

Temná zákoutí oceánu skrývají mnohá tajemství. Některá z nich se vědcům daří úspěšně odhalit prostřednictvím nových technologií. Hlubinné sonary a kamery využili i biologové během expedice, jejímž cílem bylo prozkoumat zatím neprobádané vody Indického oceánu.

„Vydali jsme se popsat prázdný list,” řekl vedoucí výpravy Tim O'Hara z Museum Victoria Research Institute. Odborníci se rozhodli prostudovat oblast kolem Kokosových (Keelingových) ostrovů, nacházejících se téměř 1000 kilometrů od pobřeží Sumatry. 

Obří přísně utajený kráter na Sibiři je plný diamantů. Vcucne do sebe helikoptéru. Rusové ho tají
Magazín

Obří přísně utajený kráter na Sibiři je plný diamantů. Vcucne do sebe helikoptéru. Rusové ho tají

Týmu trvalo šest dní, než se na výzkumné lodi Investigator dostal do cíle. Trpělivost se však vyplatila. Vědci objevili řadu živočichů, z nichž až 30 % patří mezi zcela nové druhy. „Spatřili jsme průhledné červy, rejnoka s nožičkami nebo slepé úhoře,” říká O'Hara. „Skutečnými hvězdami však byly ryby. Například vzácná šírotlamka pelikánovitá, která má pozoruhodné tělo.”

Šírotlamka pelikánovitá

Tento hlubokomořský tvor z řádu holobřiší byl již několikrát vylovený profesionálními rybáři na trawlerech. Na první pohled vypadá jako černý plastový sáček. V jeho přirozeném prostředí se ale biologům podařilo zaznamenat, co všechno dokáže.

Eurypharynx pelecanoides dosahuje délky kolem 75 cm. Pyšní se rozměrným vakem kolem úst. Je tvořený elastickou tkání a vyztužený dlouhými kostmi čelistí. Slouží k pohlcení kořisti, která je často větší než samotná ryba. Kromě toho umí šírotlamka také roztáhnout žaludek. „Nafouknutá vypadá jako balónek se dvěma korálkovýma očima,” směje se Tim O'Hara.  

Když uvidíte z vody koukat podivné oči, zbystřete. Tento podivný tvor vás může zabít
Magazín

Když uvidíte z vody koukat podivné oči, zbystřete. Tento podivný tvor vás může zabít

„Pelikáni úhoří“ nebo „hltači“, jak se těmto živočichům také přezdívá, žijí v hloubkách více než 7 km. Potravu k sobě lákají drobným světélkujícím orgánem na konci ocasu. Zajímavostí je jejich intenzivní černá barva. 

Tajemná ryba

Studie odborníků z Duke University v Durhamu z roku 2020 odhalila, že více než 99,7 % světla, které dopadá na kůži šírotlamek, se absorbuje. Jejich melaninové pigmenty jsou totiž uspořádané tak, že fotony mezi nimi doslova poskakují a jen málo jich unikne. 

Zdroj: Youtube

Kořist má tak malou šanci, aby si predátora v hlubinné tmě všimla. Ve chvíli těsného přiblížení „hltač” rozevře ústa a potravu uvězní. Přebytečnou vodu je schopný vypustit přes žábry. 

Zdroje: www.theguardian.com, www.sciencedirect.com, www.cs.wikipedia.org

Tagy Duke University Indický oceán moře ryby Sumatra Tim O'Hara