Tohle byste svému dítěti neudělali! Přečtěte si, z čeho před 100 lety vyráběli sirupy na kašel

Lenka Bělská | 24. 3. 2023

Vyrobit lék, který vás zbaví nepříjemného kašle za jednu noc, je snem mnoha farmaceutických firem. V devatenáctém století se to téměř podařilo. V roce 1889 začala Kohlerova manufaktura prodávat One Night Cough Sirup. Problémem však bylo, že vás tato medicína mohla zabít.

Konec 18. a celé 19. století by se dalo označit za éru respiračních problémů. Objevila se tuberkulóza, zápal plic, zánět průdušek a první alergie. Veřejné zdravotnictví zoufale hledalo způsob, jak pacientům od problémů pomoci. První naděje svitla v roce 1804, kdy teprve jednadvacetiletý německý lékárník Friedrich Sertürner izoloval z opia jeho hlavní účinnou látku morfium. Stačilo zrnko a lidé se po jeho užití cítili šťastní. Po druhém přicházela příjemná ospalost.

Na co se nejvíce umíralo před 100 lety? Rakovina byla až na 9. místě
Magazín

Na co se nejvíce umíralo před 100 lety? Rakovina byla až na 9. místě

O téměř dvacet let později vyrobil Felix Hoffmann z německé farmaceutické společnosti Bayer v Elberfeldu tlumící látku na bázi morfia, jež se od roku 1898 až do roku 1910 prodávala jako dětská medicína proti kašli s názvem heroin.

Lék proti kašli

Výroba sirupů byla před sto lety neregulovaným průmyslem. Výrobci tak do lahviček přidávali téměř cokoli. První místo v kategorii „nejnebezpečnější léky historie” ale patří volně prodejnému One Night Cough Sirupu, který sliboval, že po jeho užití zažijete klidnou noc bez dráždivé bolesti na průduškách.

Reklamní slogan byl založen na faktu, že sirup obsahoval 1 % alkoholu, výtažek z konopí, chloroform a morfium. Tento koktejl způsobil, že po užití léku pacienti ztráceli vědomí. Někteří se dokonce zbavili kašle navěky. Předávkování totiž vedlo ke smrti. 

Těmto vtipům se smáli naši předci v 19. století až se za břicho popadali. Připadají vám vtipné?
Magazín

Těmto vtipům se smáli naši předci v 19. století až se za břicho popadali. Připadají vám vtipné?

Výrobci to mysleli dobře. Narkotika, jako je opium, morfin a heroin, působí na centrální nervový systém a přerušují přenos signálu bolesti. Zároveň se předpokládá, že potlačují nutkání ke kašli přímo v mozku. Chloroform působí jako anestetikum a konopí pomohlo s celkovým uvolněním.

Drogy v lécích

Zázračný sirup se pravděpodobně prodával ještě za první světové války. Poté začaly být opiáty v lécích více regulované. Chloroform se ale používal až do roku 1976, kdy ho na základě výzkumu, který zjistil, že zvyšuje riziko rakoviny a ohrožuje kardiovaskulární systém, zakázal Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Zdroj: Youtube

Dodnes věda nedokáže přesně určit, jak kašel léčit. Obecně platí, že léky spadají do jedné ze tří hlavních kategorií. Skupina přípravků expektorancia mění hustý hlen na tekutější a tím pádem dráždí k vykašlávání. Supresory naopak zabraňují vzniku reflexu kašle. Bylinné preparáty v podobě mastí, kapek nebo bonbónů zase působí lokálně a navozují úlevu.

www.iflscience.com, www.healthline.com, www.studenti.cgym-kh.cz, www.cs.wikipedia.org, www.coughpro.com

Tagy Elberfeld Felix Hoffmann Friedrich Sertürner kašel morfin první světová válka sirup Úřad pro kontrolu potravin a léčiv