Hlavní funkcí sítnice je snímání a předzpracování světelných signálů, které na ni dopadají skrze čočku. Anatomicky se skládá z deseti vrstev, z nichž nejznámější je slepá skvrna nebo tyčinky a čípky. Je dokázáno, že je vysoce citlivá na poškození způsobené civilizačními chorobami. Její kondici narušuje například vysoký krevní tlak, cukrovka či špatná strava.

Nyní vědci zjistili, že pokud sítnice stárne rychleji než samotný člověk, může to předpovídat brzkou smrt. „Je jakýmsi oknem, jímž můžeme určit, v jakém stavu se organismus nachází,” říká Dr. Mingguang He, profesor oftalmologické epidemiologie na University of Melbourne.

Sítnice a stáří

Výzkum mezinárodního týmu odborníků z Číny a Austrálie začal tím, že se nejdřív snažili odhalit věk pouze na základě 130 000 snímků očního pozadí. Do modelu strojového učení zadali sítnice dospělých Britů ve věku od 40 do 69 let. Počítač byl tak úspěšný, že se při určování let vychýlil maximálně o 3,5 roku.

Zdroj: Youtube

Poté se rozběhla samotná studie, která trvala 11 let. Během ní se u přibližně 36 000 dobrovolníků sledovalo, jak se jejich sítnice mění. Výsledky se následně statisticky vyhodnocovaly.

Ukázalo se, že například u osob, jimž algoritmus určil, že je jejich sítnice o rok starší než jejich skutečný věk, riziko úmrtí z jakékoli příčiny vzrostlo o dvě procenta. Větší rozdíly mezi chronologickým a biologickým věkem byly výrazně spojeny s až o 67 % vyšším rizikem úmrtí na konkrétní onemocnění.

Kdy zemřeme?

Existovaly však dvě skupiny chorob, u kterých model zvýšené riziko úmrtní předpovědět nedokázal. Tím byly kardiovaskulární onemocnění a rakovina. „Mohlo to být způsobeno menším počtem takových případů ve studované populaci nebo zlepšením léčby,” píší vědci ve své studii, vydané v časopise British Journal of Ophthalmology. 

Zdroj: Youtube

Odborníci i přesto doufají, že neinvazivní vyšetření oka by mohlo být do několika let běžnou praxí. Stav sítnice by tak mohl včas odhalit zhoršující se zdraví jedince a předejít tak předčasné smrti.

Zdroje: www.edition.cnn.com, www.nypost.com, www.sciencealert.com