Skara Brae, často označovaná za "skotské Pompeje", nabízí okno do zapomenuté éry lidské existence. Představte si osadu, kde život kvetl před více než 5 000 lety. Dokumentární film Letecká Británie: Skotsko nedávno prozkoumal tento úchvatný archeologický poklad a vrhl světlo na svět ztracený v čase. Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Neolitická časová kapsle

Vesnice Skara Brae je na rozdíl od všeho dosud viděného jako neolitická časová kapsle. Byla náhodně odhalená v roce 1850, když divoká bouře smetla zeminu, která ji ukrývala. Pak se objevil složitě navržený labyrint nízkých kamenných domků, který působil jako snímek života zastaveného v okamžiku, kdy jeho obyvatelé odešli.

Stejně jako erupcí zmražené město Pompeje nabízí Skara Brae pohled na každodenní život v dávných dobách. Ve vesnici, která je nejzachovalejším neolitickým sídlištěm v Evropě, se nacházejí domy s pozoruhodnou konstrukcí: centrální ohniště obklopené kamennými skříněmi, prádelníky a postelemi. Tyto domy byly útočištěm před krutým orknejským chladem, kde se jejich obyvatelé choulili k sobě během nekonečných nocí.

Jak se žilo v raném neolitu

Skara Brae však není ve svých záhadách osamocená. Nedaleký Broch of Gurness s vysokou kamennou věží vypovídá o pozdějším věku, který se datuje do roku 500 před naším letopočtem. Tato místa bohatá na artefakty osvětlují život našich vzdálených předků.

Archeologové odhalili ohromující stopy o minulosti. V roce 2021 se vynořil kolosální pravěký kvádr, který sloužil k mletí obilí. Kusy rozbitých nádob a hrot šípu vyprávějí příběhy o raném neolitu, který předcházel vzniku Skara Brae.

Chris Gee z Archeologického ústavu Univerzity Highlands and Islands nad těmito pozůstatky žasl: „[Bylo to] prostě pozoruhodné. Považuji za úžasné, že se něco takového může nacházet těsně pod horní vrstvou zeminy."

Skara Brae je skutečným důkazem neúprosného pochodu času. Jeho příběhy o pastevcích chovajících dobytek, rušných domech a symbolických rytinách vyrytých do tajemných kamenných koulí uchvacují naši představivost. Vzhledem k tomu, že přírodní živly tuto starobylou říši stále utvářejí, je to závod s časem, abychom tyto pozoruhodné ozvěny naší dávné minulosti zachovali.

Tajemství Skara Brae, objevená při bouři, stále vzbuzují úctu a zvou nás, abychom se vydali zpět v čase do doby, kdy po zemi chodili naši předkové.

Zdroje: www.express.co.uk, en.wikipedia.org/wiki/Skara_Brae, www.loveexploring.com