themostviral.org, littlethings.com, en.wikipedia.org/wiki/The_Martyrdom_of_Saint_Sebastian

Když zcela neznámý muž, toho času lékař v důchodu, přinesl v březnu 2016 do aukčního domu Tajan v Paříži sbírku starých kreseb, znalci dostali šok. To totiž rozhodně nečekali. Onen cár papíru se nakonec ukázal být dávno ztracenou kresbou samotného renesančního mistra Leonarda da Vinciho! Tudíž hodnota tohoto papíru, který byl dle muže rodinným dědictvím, byla odhadnuta na 16 milionů dolarů, v přepočtu dnes bezmála 400 milionů korun. Jaký je za útržkem příběh?

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Náčrtky mistra Leonarda

Náčrtky Leonarda da Vinciho jsou vzhledem ke svému historickému a uměleckému významu považovány za mimořádně cenné a vzácné. Leonardo da Vinci je považován za jednoho z nejznámějších umělců a vynálezců všech dob, a právě jeho kresby umožňují nahlédnout do jeho geniální mysli a rozmanité škály jeho zájmů a nadání. Mnohé z jeho skic vznikly jako studie nebo přípravné kresby pro jeho slavné obrazy a další díla jsou ukázkou jeho výjimečného kreslířského umění a smyslu pro detail.

Leonardo se také zasloužil o návrhy, i když ne o sestrojení, moderních strojů, jako jsou tanky, děla, a dokonce i létajících strojů.

Vzhledem ke svému stáří, vzácnosti a kulturnímu významu jsou Leonardovy návrhy velmi vyhledávané muzei, soukromými sběrateli a milovníky umění. Na aukcích se mohou vydražit za miliony dolarů a jsou považovány za jedny z nejcennějších uměleckých děl na světě. Stojí však za zmínku, že existuje také mnoho napodobenin a padělků Leonardových skic, proto je důležité před nákupem ověřit jejich pravost. Jenže tento muž měl skutečně originál.

Skica byla dílem leváka a obsahovala znaky da Vinciho

Když důchodce skicu do aukční síně donesl, Thaddée Prate, ředitel oddělení starých mistrovských kreseb v aukčním domě, nemohl popadnout dech. Ukázalo se, že malá kresba tuší, zhnědlá stářím, zobrazuje umučení svatého Šebestiána.

I když se zprvu expert domníval, že jde o dávno ztracenou kresbu Leonarda da Vinciho, nechtěl učinit ukvapený závěr, proto si vyžádal druhý názor od dalšího odborníka, Patricka de Baysera.

Také on ale objevil na zadní straně kresby další dva náčrty. A ty vypadaly přesně tak, jak je známe s Leonardových skic. Byly doplněny vědeckými margináliemi a drobnými poznámkami psanými pozpátku. Navíc Bayser odhalil, že kresbu vytvořil levoruký umělec.

Jak byla skica nalezena?

A Leonardo byl levák, který si navíc své poznámky šifroval. Psal je zvláštním, zrcadlově obráceným písmem. Odborníci byli tedy ještě o krok blíže k tomu, aby si mohli být jisti, že drží v ruce náčrtek nedozírné ceny.

Jejich obavy definitivně rozptýlil i třetí expert, který potvrdil, že kresba, která byla zavřená ve složce s dalšími 13 kresbami, je skutečně dílem mistra Leonarda da Vinci. Zobrazuje svatého Šebestiána přivázaného ke stromu chvíli před jeho mučednickou smrtí. Rozměry náčrtku, který lékař přinesl, byly pouhých pět krát sedm a půl centimetru, a dílo vzniklo někdy na počátku 80. let 14. století. Jednalo se zřejmě o náčrtek pro pozdější velkou malbu.

Za miniskicu dostal důchodce jmění vskutku kapitální, protože malá, 534 let stará kresba, byla oceněna na 15,8 milionu dolarů.

Lékař si přál zůstat v utajení, a když zjistil, jakou vzácnost má, jen skromně pronesl: „Mám velkou radost, ale v životě mám i jiné zájmy než peníze."