Prastaré civilizace znaly již před 2000 lety léčivé účinky medu a skořice. Každý máme tyto věci doma ve spíži, ale málokdo tuší, k čemu jsou kromě dochucování pokrmů dobré. Kromě lahodné chuti totiž umí snížit cholesterol, eliminovat zánět, nebo dokonce snížit hladinu cukru v krvi.

Skořice byla pro staré Egypťany, Řeky a Číňany jedním z nejvzácnějších koření. Aromatické koření sloužilo v té době dokonce jako platidlo. Později se rozšířilo do celého světa, a nikdo z nás si asi neumí představit, že by si voňavou skořici nemohl běžně v obchodě koupit.

Hnědé zlato

Před tisíci lety báby bylinkářky i královští léčitelé věděli, že toto koření má protizánětlivé a antibiotické účinky. Navíc štěpí tuky a dokáže snížit krevní tlak. Skořice se doporučuje při problémech se zažíváním, při nachlazení, ale také ulevuje při revmatu.

Zázračný obvaz

Med chutná výborně v čaji nebo na čerstvém chlebu s máslem, ale zároveň má mnoho léčivých účinků. Dříve se používal také jako tekutý obvaz na různé druhy poranění. Obsahuje velmi malé množství vody a mnoho cukrů, což v této kombinaci skvěle funguje jako obvaz na rány.

Med se používal i na pleťové masky a jako hlavní přísada do dalších kosmetických a pěsticích produktů. Dokáže zlikvidovat bakterie, a proto byl v dřívějších dobách používán jako dezinfekce. Ve starověkém Egyptě byl používán k léčení drobných i větších poranění, popálenin a kožních zánětů.

Proto se mu začalo říkat tekutý, nebo zázračný obvaz. V dnešní době jeho obliba opět stoupá. Najdeme ho totiž jako hojící složku různých dezinfekcí a hojivých mastí. Kapitola sama o sobě je propolis (známý také jako včelí tmel), který se používá jak v kosmetice, tak v léčivech, jako jsou například nosní kapky.

Sladký poklad

Pokud vytvoříte směs z medu a skořice, vznikne vám univerzální přírodní hojivá směs. Budete-li tuto kombinaci užívat vnitřně, dočkáte se snížení cholesterolu i krevního cukru. Tuto aromatickou vánoční kombinaci byste ale podle lékařů neměli dávat na poranění, jako naši předkové. Lepší bude použít ověřené moderní postupy, protože skořice v otevřené ráně nemusí působit příznivě.

Recept na hojivou směs

Do hrnečku nalijte převařenou horkou vodu a přidejte čajovou lžičku medu. Můžete zvolit jakýkoli druh od květového až po lesní. Lepší bude vždy jednodruhový med v bio kvalitě. Následně přidejte špetku kvalitní skořice.

Dejte si pozor na množství, protože toto koření je velmi intenzivní svou vůní i chutí. Raději přidávejte pomalu po troškách. Poté vymačkejte šťávu z jednoho citronu. Směs promixujte a můžete podávat. Nastartuje vaše ráno lépe než obvyklá káva.

Zdroje: www.herbalista.cz, www.ncbi.nlm