Větší než Země

Na Slunci se objevila obří sluneční skvrna. S označením AR3310 je vidět jako černá oblast nacházející se ve směru naší planety. Nyní se natolik zvětšila, že daleko přesahuje velikost Země. 

Sluneční skvrna je podle výpočtů až čtyřikrát větší než naše planeta. Pozorovat ji tak lze snadno pouhým okem. Dokonce bez dalekohledu. Upozornil na ni Bum-Suk Yeom, přední jihokorejský astronom. 

Yeom vytvořil graf sluneční skvrny, který následně porovnal s velikostí Země a o výsledky se podělil s dalšími vědci. 

„Obří sluneční skvrna přechází přes sluneční disk a já jsem ji mohl jasně vidět pomocí slunečních brýlí," uvedl Yeom. Zároveň vyzval všechny, kteří se na skvrnu chtějí podívat, aby k ochraně svých očí vždy použili sluneční brýle nebo jakýkoliv sluneční filtr.

Viditelná pouhým okem

Jakýkoliv přímý pohled do slunce bez ochranných brýlí je podle odborníků mimořádně škodlivý. Síla slunečních UV paprsků může spálit sítnici a způsobit její nevratné poškození.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vědomí, že je sluneční skvrna skutečně viditelná pouhým okem, však ani navzdory všem varováním, neodrazilo celou řadu zvídavých pozorovatelů od možnosti ji zvěčnit na svá zařízení. Fotografie tak pořídili lidé z Nebrasky, New Yorku nebo Pensylvánie. 

Nyní vědci zkoumají chování sluneční skvrny, aby zjistili další vývoj. Dle dosavadních informací je skvrna s názvem AR3310 natočená směrem k Zemi.

Obecně platí, že sluneční skvrny jsou místa na Slunci, kde je aktivita slunečního magnetického pole velmi vysoká. Následkem mohou být i sluneční erupce. Právě k takové erupci došlo i zde. Byla klasifikovaná stupněm M. Tedy druhým nejvyšším stupněm, jakým lze tento druh erupcí hodnotit. 

Sluneční erupce jsou mohutné exploze, které mohou do celého vesmíru vystřelovat světlo, vysokorychlostní částice nebo energii a v horším případě může dojít k zásahu okolních planet. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru je až 20 % šance, že skvrna natočená k Zemi naši planetu zasáhne. 

Pokud by k tomu došlo, přišly by těžké časy. Pravděpodobně by došlo k výpadku rádiového vysílání. Neblaze by to ovlivnilo letectví a přivodilo silné radiační bouře. Z vědeckého hlediska jsou radiační bouře schopné narušit všechny elektrické systémy Země. 

Je tedy nutné monitorovat další případné erupce sluneční skvrny, aby se předešlo případným obtížím. 

Zdroje: www.iflscience.com, www.newsweek.com, tech.hindustantimes.com