Jen 5% lidí uhodne, k čemu sloužila tato podivná středověká věc. Napovíme, že zabíjela

Jarouš M Komořanský | 10. 2. 2023

Sloni byli využíváni jako zbraně už v dobách dávné Mezopotámie, jak všichni víme, i když kolébkou byla zřejmě Indie. V souvislosti se slony byly v jistých kulturách používány i další předměty, s jejichž identifikací si jen těžko víme rady. Věděli byste, k čemu sloužila tato podivná věc?

en.wikipedia.org/wiki/Elephant_sword,  warfarehistorynetwork.com

Na fotografii je věc, která nás na první pohled zaujme podobným tvarem, jaký má sloní kel. Odtud je jen krůček k její správné identifikaci. Napovíme, že tuto věc používali právě váleční sloni, když byli vedeni do bitev. Váleční sloni byli používáni po staletí, a tato tradice vznikla zřejmě v Indii, odkud se ale rozšířila dál na Blízký Východ i do dalších zemí. Sloní armáda totiž neměla konkurenci a bylo velmi obtížné jí jakkoli čelit.

A právě to, že sloni byli do bojů ještě dovybavováni, nás vede k tzv. sloním mečům, nebo také mečům na klech. Jednalo se skutečně o zbraně s ostřím, které se připevňovaly slonům na špičky jejich klů, každý slon měl tedy obvykle dva.

Tak se z nich stávala ještě daleko smrtonosnější monstra. 

Výzbroj sloní armády

Sloní meče pro válčení byly vyrobeny ze železa nebo oceli, a pravděpodobně se používaly již v poměrně raném období.

Již před více než tisíci lety byli údajně v boji účinně používáni sloni, jejichž smrtící kovové kly byly nasazovány na jejich skutečné kly a měnily se tak ve smrtící nástroje. Slon, i tak schopný nepřítele bez problémů usmrtit, pak dokázal nepřítele vyhodit chobotem do vzduchu a „obrněnými kly“ jej rozseknout vejpůl.

Aby byl efekt ještě děsivější, nezřídka byly čepele těchto mečů potaženy jedem.

Jak říká WIkipedia, například ruský kupec Afanasij Nikitin zaznamenal používání těchto zbraní v Indii v 15. století, ale podobné doklady máme i z jiných pramenů. Například perská ilustrace s názvem Bitva u Pašánu začíná, z doby kolem roku 1530, zobrazuje slona v bitvě vybaveného sloními meči. Tyto dvojice čepelí byly speciálně navrženy tak, aby se daly připevnit na sloní kly.

Váleční sloni: Strašlivá zbraň starověku. Obrněná zvířata rozdupala vše živé
Magazín

Váleční sloni: Strašlivá zbraň starověku. Obrněná zvířata rozdupala vše živé

Je možné, že v průběhu let byly vyrobeny až tisíce sloních mečů, ale dnes jsou známy pouze čtyři páry a jeden exemplář.

Na jednu z možností, jak "obrnit" a vybavit slona do boje, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Armáda neporazitelných

Úloha slonů ve válce díky těmto speciálním zbraním ještě více vzrostla. Byli používáni nejen jako dopravní prostředek anebo „vozidla“ pro přesun těžké techniky a zásob na velké vzdálenosti. Sloní kalvárie byla neporazitelná a nezastavitelná.

A když navíc měli při některých příležitostech sloni kly opatřené hroty, způsobili ještě nepoměrně větší škody.

Sloní meče na kly se používaly zejména v boji slonů proti slonům. A celá tato armáda pak měla i propracovanou strategii. Velcí sloni nesli na hřbetě sedla s baldachýnem, zvaná howdah, v nichž byli schováni lučištníci a vrhači oštěpů. Měli odtud výbornou palebnou pozici a navíc skvělý přehled o situaci na bojišti.

Poprava slonem měla mnoho podob. Někdy slony cvičili k sekání okovanými kly
Magazín

Poprava slonem měla mnoho podob. Někdy slony cvičili k sekání okovanými kly

Meče ve tvarů klů nejen na válčení

Ale to nebylo jejich jediné využití. Podobně tvarované meče se pak využívaly i v jiných kulturách a ke zcela jiným účelům. Meče z klů byly tedy typy zbraní ve tvaru klu nebo rohu, ale často byly vyrobené ze slonoviny. Takové zbraně se vyráběly v různých kulturách, včetně některých afrických a jihovýchodoasijských, a používaly se k praktickým i obřadním účelům. V některých kulturách se věřilo, že meče z klů mají duchovní nebo mystický význam, a někdy se používaly při náboženských obřadech. Přesné podrobnosti a historie tohoto typu zbraně se mohou lišit v závislosti na oblasti a kultuře, ve které se používaly.

Pokud jste tedy zodpověděli správně hádanku, pak jste museli odpovědět, že na fotografii je sloní meč válečného slona, nazývaný také meč na kly.

Tagy Afanasij Nikitin Blízký východ Indie kel kultura Mezopotámie Wikipedie zbraň