livemint, space, science alert, youtube, business insider

Slunce stále prochází pravidelným jedenáctiletým cyklem, v němž se střídá období relativního klidu s roky, kdy je jeho aktivita výrazně vyšší. Právě tehdy dochází ke střídání magnetických pólů Slunce a erupce, které se vinou rozbouřených slunečních skvrn na jeho povrchu objevují, mohou ovlivňovat i naši vyspělou civilizaci, zvláště komunikační technologie.

Podivné pozorování vědce zaskočilo

Vědci samozřejmě stále sledují, co se na Slunci děje a dá se říci, že z něj nespustí oči. Proto také mohli na počátku února pozorovat jev, jaký ještě nikdo před nimi v minulosti nezaznamenal.

Ze Slunce se doslova odtrhl kus hmoty, který následně začal kroužit kolem jeho pólu  jako ohromné tornádo. Vše bylo možné pozorovat díky teleskopu Jamese Webba, kterým disponuje NASA.

Opravdu rychlá plazma

Odtržená vířící plazma se nad severním slunečním pólem pohyboval přibližně osm hodin. Nešlo přitom o žádné pomalé kroužení, vědci odhadují rychlost tohoto víru na přibližně 96 kilometrů - nikoliv však za hodinu, ale za pouhou jedinou sekundu.

Vědce přitom nijak výrazně nepřekvapí vlákna plazmy, vystřelující z povrchu Slunce. Většinou ale bývají stále ukotvena v jeho hmotě. Takovýto případ je skutečně ojedinělý a odborníci se nyní snaží odhadnout, jakým způsobem došlo k odtržení části plazmy.

Důležité je také určit, co se může stát příště, pokud by se něco podobného opakovalo, a jaký dopad bychom měli čekat na Zemi.

Zdroj: Youtube

Aktivní severní pól Slunce

Solární fyzik a zástupce ředitele amerického Národního centra pro výzkum atmosféry Scott McIntosh pro deník Insider uvedl, že je to poprvé, kdy něco podobného viděl. Zároveň ale připustil, že to ještě nemusí znamenat, že by se jednalo o první takový případ. Není vyloučeno, že ty předchozí zkrátka jen nebyly zaznamenány.

Severní sluneční pól je obecně velmi aktivním místem, kde se sluneční skvrny mají čile k světu i v klidnějších letech. Nyní se cyklus Slunce blíží ke svému vrcholu, a tak můžeme ještě nějakou dobu očekávat erupce, které mají sílu ovlivňovat i náš život.

Úkaz, který astronomové pozorovali a nyní jej zpracovávají, se naštěstí odehrál na místě, které není namířeno proti Zemi, a tak můžeme zůstat v klidu, technika a elektronika, bez nichž se dnes už naše společnost neobejde, jsou v bezpečí. To ale neznamená, že by taková událost nevzbudila vědeckou pozornost. Jistě budeme mít brzy k dispozici i podrobnější vysvětlení toho, co se vlastně na Slunci odehrálo.