Jak to bude vypadat, až Slunce zničí Zemi a kdy se to stane?

Lenka Samuely | 6. 3. 2022

K zániku hvězd dochází v naší galaxii v průměru jednou za sto let. I ony mají pevně danou „dobu expirace". Dokonce i Slunce. Dříve, než zcela vyhasne, však nabobtná. A spálí vše živé v jeho bezprostřední blízkosti.

Deset miliard let. Tak dlouho bude ještě lidstvu zářit Slunce nad hlavou. Myslí si to tým astronomů z univerzity v Manchesteru. Ten sestavil unikátní model, na jehož základě lze předpovědět celý cyklus hvězdy. Mezi důležité parametry patří hmotnost a množství energie, kterou vydává.

Slunce začne umírat, jakmile se zastaví jaderná fúze. Tehdy se žhavá koule ještě více rozjasní a zvětší se. Dojde do fáze tzv. červeného obra. Jeho teplota se sníží o 6 000 stupňů Celsia. Následně se zmenší a stane se bílým trpaslíkem. V této podobě bude svítit další miliardu let.

Vesmír nebude nekonečný a má tvar, tvrdí vědci. Co se nachází za jeho hranicí?
Magazín

Vesmír nebude nekonečný a má tvar, tvrdí vědci. Co se nachází za jeho hranicí?

Když Slunce zničí Zemi

Zánik Slunce neuvidí žádní pozemšťané. Jejich konec totiž přijde již v rané fázi přeměny hvězdy, kdy začne zahřívat plyny v atmosféře, jako je oxid uhličitý či methan. Nastane intenzivní skleníkový efekt. Planeta se oteplí, voda se vypaří a vytvoří hustá mračna. Vysoká teplota a absence vody znamená jen jedno – smrt.

V době nabobtnání může mít hvězda až 300 miliónů kilometrů. Kdyby na Zemi někdo přežil, nyní to bude jeho definitivní konec. Žhavá koule spálí Merkur, Venuši a možná i naši modrou planetu.

Nový život

Katastrofický scénář odlehčuje objev exoplanety, jež se nachází v blízkosti bílého trpaslíka WDJ0914+1914. Oběžnice má velikost Neptunu a z důvodu vysoké teploty na povrchu hvězdy je její atmosféra neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uniklý vodík, kyslík a síra je vtažen do disku, který krouží kolem bílého trpaslíka. Právě díky této mlhovině vědci exoplanetu našli.

Astronomové předpokládají, že podobných systémů může být v Galaxii mnoho. Až doposud se ale nepodařil zpozorovat důkaz, že planety mohou v blízkosti bílých trpaslíků přežít. Tato je první.

Zdroj: Youtube

Autoři studie v čele s Borisem Gänsickem uvádějí, že exoplaneta obíhá hvězdu ve vzdálenosti asi 10 milionů kilometrů. Ve fázi rudého obra se tak měla nacházet v jejím nitru. Současná dráha může být důsledkem gravitačních interakcí s dalšími planetami, což naznačuje, že ničivý přerod hvězdy přežilo více těles než jedno.

Vozítko Rover objevilo záhadné skleněné koule na odvrácené straně Měsíce
Magazín

Vozítko Rover objevilo záhadné skleněné koule na odvrácené straně Měsíce

Zdroje: veda.instory.cz, www.treking.cz, nedd.tiscali.cz

Tagy bílý trpaslík exoplaneta hvězda Manchester Merkur Neptun Slunce Venuše Země