Během této fáze postupně pohltí vnitřní planety sluneční soustavy, včetně Země. Průměr Slunce se zvětší na přibližně 300 milionů kilometrů, což povede ke zničení veškerého života, který na Zemi ještě zbývá. Podívejte se na poměrně děsivé video. I když se nás to netýká, budoucnost naší planety je i naše věc.

Jsou ale i jiné cesty

Zatímco osud Země se zdá být neradostný, jiné části sluneční soustavy mohou nabídnout nové možnosti. S rostoucím jasem Slunce by se podmínky na planetách, jako je Mars nebo Saturnův měsíc Titan, mohly stát příznivějšími pro život. Změny způsobené rozpínajícím se Sluncem budou přetrvávat stovky milionů let a poskytnou civilizaci příležitost k přemístění a přizpůsobení.

Nakonec se Slunce zbaví svých vnějších vrstev, vytvoří planetární mlhovinu a v jeho jádru zůstane chladnoucí bílý trpaslík. Intenzivní teplo a záření vyzařované bílým trpaslíkem způsobí vypaření a rozptýlení okolních planet. Nedávná pozorování však naznačují, že některé planety mohou smrt své hostitelské hvězdy přežít.

Jaká je vzdálená budoucnost Sluneční soustavy?

Mnohem děsivější je velmi nová prognóza, že Slunce může zničit zemí již příští rok, tedy v roce 2025. Podívejte se na toto video:

Zdroj: Youtube

Vědci objevili exoplanetu v blízkosti bílého trpaslíka s názvem WDJ0914+1914. Ačkoli tato konkrétní exoplaneta je pravděpodobně plynný obr podobný velikosti Neptunu, její přítomnost naznačuje, že v okolí umírajících hvězd sluneční třídy mohou existovat podmínky pro přežití planet.

Studiem systémů, jako je WDJ0914+1914, získávají astronomové poznatky o závěrečných fázích hvězdného vývoje a o možnostech přežití planet. Tato zjištění nabízejí pohled na to, jak by mohla vypadat vzdálená budoucnost Sluneční soustavy.

Stručně řečeno, jakmile se vyčerpá palivo Slunce, přejde na červeného obra a pohltí vnitřní planety, jako je Země. Jiné části sluneční soustavy však mohou nabízet příležitosti pro pokračování života. Nakonec se Slunce zbaví svých vnějších vrstev, zanechá za sebou bílého trpaslíka a potenciálně umožní přežití některých planet. I když je osud Země nevyhnutelný, studium těchto procesů poskytuje cenné poznatky o vývoji hvězd a planetárních systémů.

Zdroje: nedd.tiscali.cz/az-slunce-znici-zemi-515496, www.treking.cz, veda.instory.cz