Objev sluneční lodi zpochybňuje naše dosavadní znalosti o starověkých dopravních metodách. Sluneční loď byla totiž nakonec znovu sestavená. Proces trval několik let a podílel se na něm hlavní restaurátor egyptského ministerstva starožitností Ahmed Youssef Moustafa.

Její potenciál jako vzdušného plavidla vyvolal ve vědecké komunitě intenzivní debatu. Vědci se domnívali, že plavidlo bylo vyrobené tak dokonale, že i kdyby se dnes dostalo na vodu, mohlo by plout. K tomu však nikdy nedošlo. Ve hře je teď jiná teorie.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Z vody do vzduchu

Zvláštní nález rozpoutal mezi odborníky vášnivou debatu, která se soustředí na otázku, zda se toto starověké plavidlo mohlo vznést na oblohu. Sluneční loď, pohřbená hluboko u paty Cheopsovy pyramidy, představuje velkolepou relikvii z dávné minulosti Egypta. Toto plavidlo, zkonstruované s maximální přesností, je důkazem vynalézavosti a technologické zdatnosti starých Egypťanů. Plavidlo bylo před více než 4000 lety zapečetěno do jámy. „Objev sluneční lodi nabízí vzácný pohled na vyspělé technické dovednosti starých Egypťanů. Ukazuje jejich hluboké znalosti nebeské navigace a využívání sluneční energie," říká archeoložka, doktorka Sarah Thompsonová.

Sluneční teorie využitá jako pohon

Chufuova sluneční loď je jedním z nejzachovalejších plavidel starověku. Měří 44 metrů na délku a 6 metrů na šířku. Vědci ji označují za "mistrovské dílo dřevařského umění" a nyní se přou, zda by solární loď mohla letět.

Sluneční lodě hrály totiž nesmazatelnou roli v příběhu o posmrtném životě ve staroegyptské mytologii. Bůh slunce Ra se v podobě večerního slunce Ra-Atum každou noc plaví posmrtným životem na jedné lodi, aby bojoval s bohy a zvířaty. Pak zase ráno vstane jako ranní slunce Ra-Horakhty. Nebo snad sluneční bárka sloužila samotnému Chufuovi?

Zatímco někteří odborníci tvrdí, že plavidlo bylo čistě obřadní, určené pro symbolické účely nebo pohřební obřady, jiní naznačují, že mohla vzlétnout k obloze pomocí sluneční energie. Možná takový byl i záměr stavitelů lodi. Zeštíhlený design, lehká konstrukce a zabudování solárních panelů naznačují důmyslný přístup k využití sluneční energie k pohonu.

Podle doktorky Thompsonové konstrukce solární lodi naznačuje hluboké porozumění aerodynamice a solární technologii. Tyto vlastnosti by mohly potenciálně podpořit hypotézu, že se jedná o raný pokus o létající stroj poháněný sluneční energií.

Odhalení záhady?

Přestože přesvědčivé důkazy potvrzující let sluneční lodi zůstávají v nedohlednu, nutí nás tento objev znovu se zamyslet nad technologickou zdatností starověkých civilizací. Podněcuje nás k otázce, kam až sahaly jejich znalosti a schopnost využívat sílu Slunce.

Sluneční loď představuje zajímavou hádanku, která zpochybňuje naše zažité představy o starověké dopravě. Připomíná nám, že starověké civilizace disponovaly pozoruhodnou vynalézavostí a hlubokým spojením s nebeskými silami.

Ostatně solární bárka není jediným staroegyptským artefaktem, který by mohl být předurčený k létání. Máme zde ještě vyobrazení létajících vozidel v chrámu v Abydosu anebo kontroverzního ptáka ze Sakkáry… Znamenají všechny tyto objevy a úkazy to, že staří Egypťané měli schopnost létat?

Zdroje: en.wikipedia.org, www.ancient-code.com, www.dailymail.co.uk