Profesor genetiky na Oxfordské univerzitě Bryan Sykes provedl v průlomové studii analýzu DNA vzorků chlupů, které byly přisuzovány nepolapitelnému yettimu, známému také jako sněžný muž. Výsledky byly zveřejněny v roce 2013 a ohromily svět: yetti podle Sykese nebyl mýtickým tvorem, ale potomkem dávného ledního medvěda.

Na jednu z teorií se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Yetti a lední medvěd?

Sykes porovnal DNA dvou himálajských zvířat, která místní obyvatelé považovali za yettiho, s databází zvířecích genomů. Vzorky se překvapivě shodovaly s genetickým otiskem čelisti starobylého ledního medvěda nalezené v norské Arktidě, který pochází z doby před nejméně 40 000 lety. Ačkoli vědci o existenci yettiho spekulovali již řadu let, tyto výsledky nabízejí konkrétní důkazy.

Sykesova studie, která vzbudila mezinárodní pozornost, zahrnovala testy DNA na vzorcích chlupů dvou neidentifikovaných zvířat - jednoho z indického Ladaku a druhého z Bhútánu. Sykes tvrdil, že se stoprocentně shoduje s čelistí starověkého ledního medvěda nalezenou v Norsku. Studie naznačovala, že v Himálaji mohl vzniknout kříženec ledního medvěda a medvěda hnědého.

Modernější výzkum pak Sykesovu teorii zase zpochybnil

Nový výzkum však Sykesovy závěry zpochybňuje. Vědci Ceiridwen Edwardsová a Ross Barnett po opětovné analýze stejných dat tvrdí, že chlupy připisované yettimu ve skutečnosti patří medvědovi himálajskému, poddruhu medvěda hnědého. Jejich výzkum, publikovaný v časopise Royal Society, je v rozporu se Sykesovými závěry.

Edwards a Barnett tvrdí, že Sykes chybně přiřadil DNA k pleistocénnímu lednímu medvědovi namísto moderního. Tvrdí, že za legendou o yettim stojí himálajský medvěd, vzácný druh medvěda hnědého. Tento poddruh žije v odlehlých horských oblastech Pákistánu, Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indie, které jsou často spojovány s mýtem o yettim.

Na další video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Záhada yettiho stále nerozluštěna

I když tento nedávný výzkum zpochybňuje teorii ledního medvěda, záhada sněžného muže přetrvává. Vědci i nadšenci pokračují v pátrání po odhalení pravdy o tomto legendárním tvorovi a zkoumají Himálaje, aby našli stopy a nové důkazy. Záhada yettiho, která po celé generace vzbuzuje fantazii, zůstává nevyřešena a svět je v očekávání dalších odhalení.

Výše zmíněné výzkumy tedy do záhady vnesly jasno jen částečně…

Zdroje: www.news24.com, www.bbc.com