Tisíce lidí navštěvuje ve snech tento stejný záhadný muž. Vědci jev nechápou. Týká se to i Vás?

Lenka Bělská | 24. 1. 2023

Byl leden roku 2006. Žena seděla v psychiatrické ordinaci a kreslila na papír tvář muže, o kterém tvrdila, že se jí opakovaně zjevuje ve snech. Portrét ležel na stole několik dní zcela zapomenut. Do té doby, než lékaře navštívil jiný pacient. „O tomto chlapíkovi se mi zdá," zasmál se.

www.messagetoeagle.com, www.thisman.org, www.cs.wikipedia.org

Stejně jako žena se dušoval, že ho určitě nikdy v životě nepotkal. Psychiatr byl překvapený. Rozhodl se proto, že obrázek pošle svým kolegům s otázkou, zda někteří jejich svěřenci netvrdí něco podobného. Během několika měsíců poznali muže další čtyři lidé. 

Tato sto let stará fotografie vás vyděsí. Tipnete, proč je malé dítě zavřené kleci?
Magazín

Tato sto let stará fotografie vás vyděsí. Tipnete, proč je malé dítě zavřené kleci?

Do dnešních dnů oficiální stránka thisman.org eviduje nejméně 2000 lidí z celého světa, již tvář spatřili ve svých snech. „Procházela jsem nějakou vesnickou ulicí, když jsem před sebou uviděla tohoto muže. Rozptýlil mě, vytrhl mi kabelku z ruky a začal utíkat. Po pár sekundách jsem se rozběhla za ním, ale zakopla jsem a probudila jsem se,” píše jedna ze snijících. 

Záhadný muž ze snu

Mezi lidmi, kterým tvář vstoupila do snu, nebyl zjištěn žádný vztah. Také jejich zážitky jsou odlišné. Muž v nich vystupuje jako vrah, neznámý předek, homosexuální přítel, romantický manžel, Santa Claus, agent, učitel nebo věštec, jenž varuje před koncem světa.

Existuje několik teorií, které se snaží záhadně se opakující přítomnost „Thismana” ve snění různých lidí vysvětlit. Jednou z nich je tzv. imitace snu, podle níž se jedinec zjeví až poté, co tento fenomén snijící zaznamenal například v novinách, na internetu nebo na plakátu. Další je založena na hypotéze denního rozpoznávání. Ta stojí na faktu, že normálně si tváře ze snů nepamatujeme. Obraz je tak nástrojem, který v bdělém životě usnadňuje rozpoznání nedefinovaného nového subjektu.

Muž kopal na zahradě a narazil na největší monstrum, co obývalo Evropu. Podívejte se, co uviděl
Magazín

Muž kopal na zahradě a narazil na největší monstrum, co obývalo Evropu. Podívejte se, co uviděl

Podle Jungovy psychoanalytické teorie je tento muž archetypálním obrazem kolektivního nevědomí. „To samo o sobě zahrnuje psychický život našich předků již od počátku věků. Funguje jako šablona, snažící se vést vědomé procesy zpět do vyrytých kolejí,” napsal Carl Gustav Jung v knize The Significance of Constitution and Heredity in Psychology. Usmívající se tvář se může vynořovat v dobách strádání, změn či stresu.

Thisman ve snech

Někteří tvrdí, že člověk ze snu je obrazem Stvořitele a zjevuje se jen vyvoleným. To má být hlavní důvod, proč by slova, jež pronáší, měli snící následovat.

Zdroj: Youtube
Dotyk
Dočtěte si článek ZDARMA, stačí se přihlásit nebo registrovat.
Již máte účet?
Tagy Carl Gustav Jung Santa Claus