,,Najít uvnitř starých soch skryté ručně psané dokumenty je opravdu unikátní," řekl historik Efren Arroyo. Historik, který vzkazy analyzoval, si myslí, že kaplan chtěl zanechat poselství nastupujícím generacím.

Na zajímavý dokument se podívejte zde - co si myslíte o jeho věrohodnosti?

Zdroj: Youtube

Krátká radost z objevu

Dřevěná socha Ježíše Krista z 18. století ukrývala zvláštní vzkaz, jenž poté archeologové datovali do roku 1777. A nejednalo se o poselství anonymní, vzkaz byl dokonce podepsán Joaquinem Minguezem, tehdejším kaplanem katedrály v Burgo de Osma. Dosud nebyla potvrzena pravost vzkazu ani žádné bližší informace.

Objev byl učiněn týmem restaurátorů z Madridu ze společnosti Da Vinci Restauro, kteří z něj byli nadšeni. Objev se jim podařil údajně zcela náhodně, a to v momentě, kdy chtěli sochu restaurovat a odstranili kus látky, jež zakrývala Kristovo pozadí. Po jejich odhalení nalezli uvnitř sochy dva kusy papíru. Jejich nadšení ale netrvalo dlouho. Pouze do doby, než byl vzkaz označen za podvrh. Od doby nálezu je pak socha většinu času uložena v kostele Santa Agueda ve vesnici Sotillo de la Ribera v severním Španělsku.

Svědectví doby

Kristova socha byla uvnitř dutá a sochař do ní ukryl dva papíry, poskytující svědectví o životě ve městě v roce 1777, o autorovi sochy, jímž byl údajně Manuel Bal, místním hospodářství, hrách a zvycích té doby. Restaurátorská společnost poté dokonce natočila rekonstrukční video, které přesně mapuje, jak restaurátoři pozoruhodný dokument spatřili (výše). Zveřejnili i údaje o tom, co poselství sochaře sdělovalo. Zajímavý nález pak detailněji popsal časopis National Geographic, podle nějž autor vzkazu, kaplan Mínguez podává docela obecný obraz každodenního života regionu. Popisuje nejen zvyklosti a dobovou ekonomickou a politickou situaci, ale i informace o Manueli Balovi a jeho dalších dílech.

Nejzajímavější na celém vzkazu je poměrně detailní popis doby, v níž autor vzkazu žil, ale se značným přesahem. Hovoří například o působení a činech španělské inkvizici za celá téměř čtyři století.

Detailní svědectví doby je velmi neobvyklé a stalo se pro vědce cenným materiálem.

Zdroje:

www.huffpost.com, nypost.com