Společnice staré paní

Dlouhá léta stála u umělého plynového krbu v malém domku v anglickém městečku Penzance v hrabství Cornwall busta kočky ze zlatými náušnicemi. Patřila paní Doreen Liddellové, lépe řečeno jejímu muži Douglasovi, který v roce 2003 zemřel. Rodina se domnívala, že jde o levnou napodobeninu egyptské bronzové sošky. Když stará paní zesnula, pozůstalí sošku chtěli spolu s dalšími nepotřebnými věcmi jednoduše vyhodit. Vyklízení pozůstalosti v domě zadali penzancké aukční síni Lay’s.

Běžné prohlídky domu se ujal David Lay. Toho 17, 5 centimetrů vysoká hlava kočky na podstavci z leštěné břidlice zaujala, ač se také zprvu domníval, že se jedná o levnou napodobeninu. Přesto si ji odnesl do kanceláře k bližšímu prozkoumání. Zavolal rodině, aby se zeptal, zda o sošce něco neví, třeba jak k ní stará paní přišla. Rodina neměla ani tušení, že by kočka mohla mít nějakou hodnotu a kde se v domě vzala, přesto se ale pan Lay něco dozvěděl…

Příběh nabírá obrátky

Zesnulý pan Douglas Liddell byl až do roku 1987 ředitelem věhlasného aukčního domu Spink & Son v Londýně. Tato firma se zabývá prodejem egyptských artefaktů. Ve 40. letech minulého století měla na starosti i pozůstalost v domě slavného egyptologa Howarda Cartera, který v roce 1922 objevil Tutanchamonovu hrobku. „Jakmile jsme zjistili, že sošku kočky původně vlastnil někdejší ředitel společnosti Spink & Son, jedné z nejstarších a největších londýnských institucí, která obchoduje s uměním, vše začalo dávat mnohem větší smysl,“ uvedl později pan Lay.

S největší pravděpodobností soška kočky patřila samotnému Carterovi a Liddell si ji buď koupil, nebo dostal jako dar při odchodu do důchodu.

Následující video vypráví o uctívání koček a jiných zvířat ve starém Egyptě:

Zdroj: Youtube

Uctívaná i v Egyptě

Bronzovou sošku kočky, kterou měla babička Doreen u krbu, nectila jen ona. Uctívali ji již starověcí Egypťané. Její pravost totiž potvrdili odborníci z oddělení egyptologie Britské muzea. Soška je stará 2 500 let, pochází tedy z doby kolem 600 př. n. l., z 26. dynastie, kterou založil Psammetik I. (vláda 664-610 př. n. l.). V té době bylo uctívání zvířat na vrcholu. Kočka byla spojována s laskavou a něžnou ochránkyní lidstva, bohyní Bastet.

Kočky v bohatých rodinách měly své vlastní šperky, třeba zlaté náušnice jako soška v rodině Liddellových. Po smrti je majitelé nechali balzamovat, obětovali jim mléko a myši. Údajně někteří z nich si nechali oholit obočí a truchlili tak dlouho, dokud jim nenarostlo. Zabití kočky, byť nechtěně, se trestalo. Sošky koček bohatě zdobené drahokamy byly součástí hrobových předmětů. Zemřelé měly doprovázet v posmrtném životě.

Busta kočky, která dle předpokladů patřila bohatému a vysoce postavenému Egypťanovi a léta se vyhřívala u krbu paní Doreen, šla do dražby s předpokládanou prodejní cenou 5 000 až 10 000 liber. Ať milovník koček či jen umění, získal ji nejmenovaný londýnský obchodník za 52 000 liber, což je v přepočtu na naši měnu necelý milion a půl.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.bbc.com