Nová socha Marie Terezie budí velké: Nafackovala by ti, napadají autora

Socha Marie Terezie

Socha Marie Terezie

Foto: Profimedia

V Praze vznikla vůbec první socha Marie Terezie v Česku. Na svědomí ji má sochař Jan Kovářík a architekt Jan Proksa, kteří se nyní asi příliš neradují. Za pomník sice dostali 3,6 milionu korun, ale veřejnost ho s láskou rozhodně nepřijala.

 Socha stojí v parku u Prašného mostu v Praze 6. Byla odhalena přesně 280 let od okamžiku, kdy Marie Terezie převzala vládu nad habsburskou říší.

„Marie Terezie vládla v poměrně turbulentních časech. Pragmatická sankce vydaná jejím otcem ji sice určila jako následnici všech rakouských držav, svůj trůn ale musela obhájit, obrazně řečeno, s mečem v ruce. Našim zemím přinesla společně se svým synem spoustu nového a dobrého,“ řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Socha Marie Terezie není podle veřejnosti povedená

Socha Marie TerezieZdroj: Profimedia

„Z jejích reforem vlastně žijeme dodnes. I proto jsme pro uvedení jejího pomníku vybrali originální a inovativní řešení a já jsem rád, že v Praze 6 bude zajímavé umělecké dílo – skutečná pocta panovnici, která české země přiblížila modernímu světu,“ dodal dle Seznam Zpráv.

Sochu společně vymysleli sochař Jan Kovářík a architekt Jan Proksa. „Chtěli jsme vyzdvihnout čirou esenci toho, co je spojováno s velkou panovnicí: vznešená přítomnost, vysoké postavení a závažné společenské poslání,“ vysvětluje Kovařík, proč zvolili siluetu bez tváře.

Sochař Jan Kovářík a architekt Jan Proksa si za ní stojí

„To vše v přísně tvarově redukovaném, avšak výstižném pojetí. Věřím, že jsme dosáhli nadčasového archetypu, který je schopen promlouvat k lidem v širších souvislostech,“ řek Kovařík, který věří, že i přes počáteční nevole se bude socha líbit.

Socha váží sedm tun a měří pět a půl metru. Vyrobená je z polymerní směsi a s ochranným povrchovým nátěrem proti graffiti. Je jasné, že je nepřehlédnutelná.

Socha je příliš jednoduchá, hlásají kritici

Socha Marie TerezieZdroj: Profimedia

„Marie Terezie byla jedinou vládnoucí ženou na českém trůnu a na svou dobu poměrně moderní panovnicí. Jsem proto rád, že jsme projekt dotáhli do cíle a můžeme ji konečně široké veřejnosti připomenout jako pozoruhodnou osobnost a významnou historickou postavu,“ dodal místostarosta pro kulturu Jan Lacina.

Byť jsou s ní autoři a vedení Prahy 6 spokojení, o veřejnosti se to říkat nedá. „Hned jak jsem zahlédl fotku, mi bylo jasné, že socha ztvárňuje mimozemšťana,“ dělá si legraci ze sochy jeden z diskutujících na sociální síti.

Vedení Prahy 6 je se sochou spokojené

„To byla tak chytrá žena, že si tohle opravdu nezaslouží. Terezka se musí vrtět v hrobě,“ myslí si další. „Kdyby mohla Marie vstát, tak by tomu rádoby umělci nafackovala,“ vyjadřuje svůj názor další účastník diskuze. Na kontroverzní sochu si zkrátka lidé musí zvyknout.