Nová socha Marie Terezie budí velké: Nafackovala by ti, napadají autora

Monika Fialová | 24. 10. 2020

V Praze vznikla vůbec první socha Marie Terezie v Česku. Na svědomí ji má sochař Jan Kovářík a architekt Jan Proksa, kteří se nyní asi příliš neradují. Za pomník sice dostali 3,6 milionu korun, ale veřejnost ho s láskou rozhodně nepřijala.

Socha stojí v parku u Prašného mostu v Praze 6. Byla odhalena přesně 280 let od okamžiku, kdy Marie Terezie převzala vládu nad habsburskou říší.

„Marie Terezie vládla v poměrně turbulentních časech. Pragmatická sankce vydaná jejím otcem ji sice určila jako následnici všech rakouských držav, svůj trůn ale musela obhájit, obrazně řečeno, s mečem v ruce. Našim zemím přinesla společně se svým synem spoustu nového a dobrého,“ řekl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Socha Marie Terezie není podle veřejnosti povedená

„Z jejích reforem vlastně žijeme dodnes. I proto jsme pro uvedení jejího pomníku vybrali originální a inovativní řešení a já jsem rád, že v Praze 6 bude zajímavé umělecké dílo – skutečná pocta panovnici, která české země přiblížila modernímu světu,“ dodal dle Seznam Zpráv.

Sochu společně vymysleli sochař Jan Kovářík a architekt Jan Proksa. „Chtěli jsme vyzdvihnout čirou esenci toho, co je spojováno s velkou panovnicí: vznešená přítomnost, vysoké postavení a závažné společenské poslání,“ vysvětluje Kovařík, proč zvolili siluetu bez tváře.

Sochař Jan Kovářík a architekt Jan Proksa si za ní stojí

„To vše v přísně tvarově redukovaném, avšak výstižném pojetí. Věřím, že jsme dosáhli nadčasového archetypu, který je schopen promlouvat k lidem v širších souvislostech,“ řek Kovařík, který věří, že i přes počáteční nevole se bude socha líbit.

Socha váží sedm tun a měří pět a půl metru. Vyrobená je z polymerní směsi a s ochranným povrchovým nátěrem proti graffiti. Je jasné, že je nepřehlédnutelná.

Socha je příliš jednoduchá, hlásají kritici

„Marie Terezie byla jedinou vládnoucí ženou na českém trůnu a na svou dobu poměrně moderní panovnicí. Jsem proto rád, že jsme projekt dotáhli do cíle a můžeme ji konečně široké veřejnosti připomenout jako pozoruhodnou osobnost a významnou historickou postavu,“ dodal místostarosta pro kulturu Jan Lacina.

Byť jsou s ní autoři a vedení Prahy 6 spokojení, o veřejnosti se to říkat nedá. „Hned jak jsem zahlédl fotku, mi bylo jasné, že socha ztvárňuje mimozemšťana,“ dělá si legraci ze sochy jeden z diskutujících na sociální síti.

Vedení Prahy 6 je se sochou spokojené

„To byla tak chytrá žena, že si tohle opravdu nezaslouží. Terezka se musí vrtět v hrobě,“ myslí si další. „Kdyby mohla Marie vstát, tak by tomu rádoby umělci nafackovala,“ vyjadřuje svůj názor další účastník diskuze. Na kontroverzní sochu si zkrátka lidé musí zvyknout.

Tagy architekt Česko Jan Kovářík Jan Lacina (publicista) Marie Terezie Habsburská Ondřej Kolář Praha Prašný most TOP 09