Dokonce i retro hračky, které byly dříve považovány za zastaralé, se postupně staly žádanými sběratelskými předměty.

Jede traktor, je to Zetor…

Mezi nadčasové klasiky patří traktor Zetor, pásový traktor Tatrasmalt a stavebnice Merkur anebo robotická stavebnice. Jednou ze sběratelsky nejcennějších hraček byla právě kreativní stavebnice, na které jsme praktikovali naše první montérské dovednosti. Ve své době byla stavebnice hitem mezi dětmi i dospělými. Umožňovala vytvářet a programovat vlastní roboty s pomocí jednoduchých stavebních bloků. Zaujala nás svou schopností rozvíjet kreativitu a logické myšlení u dětí, a zároveň nabídla i zábavný a interaktivní způsob učení.

Ceny těchto hraček jsou asi nejvyšší a mohou dosáhnout snadno i několika desítek tisíc korun, podle stavu a zachovalosti exempláře.

Staré socialistické hračky, které si stále drží své místo v srdcích sběratelů, mají v historii sběratelství nesmazatelnou stopu. Mezi další oblíbené kousky patřily panenky a doplňky pro holčičky, vyráběné firmami Lidová tvorba Uherský Brod a Gumotex. Přestože se dnes vyrábí obdoba těchto starých hraček, původní si svou hodnotu stále drží. Například na internetovém bazaru najdete Merkur v rozpětí od 1000 do 2000 korun, nová stavebnice pak stojí 500 korun.

Prst do pusy strčí nejlíp Mončičák

Kromě panenek a mrkacích panenek, se však v 70. letech prosadily i plyšové figurky nazývané mončičáci, které pocházely z japonského animovaného seriálu. Tyto plyšové postavičky s vinylovým obličejem se díky svému unikátnímu designu staly ikonou nostalgické éry. Milovali jsme na nich především jejich prst, který si tak pěkně strkaly do pusy…

Jenže mončičáci byli, stejně jako panenky, především pro holky. Kluky by spíš potěšili igráčci, takové socialistické Lego. I jejich ceny se mohou dnes vyšplhat mezi sběrateli na desetitisíce. A to i proto, že se některé nejpopulárnější hračky, jen pod jinými názvy, stále najdou v prodejnách.

„Vždy záleželo a záleží na výrobci a jeho přístupu, ale před listopadem 1989 výrobci hraček většinou nečelili konkurenčnímu boji, a mohli tak v klidu vyrábět bez větších změn své výrobky se stejným osvědčeným materiálem, ve stejné kvalitě a počtu. Nemuseli ani tak šetřit na materiálu. Velké množství hraček však bylo nedostatkových. Výrobky v této době nebyly ještě tak pohyblivé a realistické jako dnes, kdy se při výrobě používají mnohem vyspělejší technologie. Ve dnešní době si však za větší kvalitu můžete připlatit a nedostatkového zboží je minimálně. Pokud je některý sortiment v Čechách nesehnatelný, je možnost jej rychle získat pomocí internetu skoro z celého světa,“ řekl pro Deník sběratel Michal Widenský.

Na video s hračkami, na které jste už možná zapomněli, se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Můžete na nich skutečně zbohatnout

Vývoj moderních technologií a nástup počítačových her však klade otazník nad budoucností klasických mechanických hraček. Sběratelé a nadšenci pro klasické hračky věří, že tyto tradiční hračky a stolní hry mají stále co nabídnout, ať už pro vzpomínky nebo pro obohacení dnešního dětství.

Vzpomínky na legendární hračky socialismu, jako jsou igráčci, plechový traktůrek, angličák, autodráha ITES Europa-Cup nebo plyšoví mončičáci, zůstávají nejen v srdcích těch, kdo zažili tuto éru. Odborníci na sběratelství zdůrazňují, že kvalita zpracování hraček socialismu byla většinou stabilní, bez velkého tlaku na konkurenci a šetření na materiálu. V dnešní době si lze připlatit za větší kvalitu, ale také se setkat s nedostatkovým zbožím.

Právě v čase Vánoc mohou být tyto staré hračky skvělou inspirací pod stromeček. Jedná se o časem zaprášené, avšak cenné poklady ukryté z dob socialismu. Tyto hračky, ať už se rozhodnete prodat prostřednictvím aukcí, online platforem nebo pod vedením prodejce, mohou představovat nejen vzpomínky na dětství, ale i cenný majetek.

Pokud tedy nějaké takové hračky máte, nebojte se je přihlásit do aukce. Zde je prodej transparentní a vaše ceněné poklady z dob dávno minulých vám mohou vydělat slušné peníze, zejména pokud se jedná o nepoškozené a zachovalé exempláře, ideálně ještě v originálním balení.

Zdroje: www.denik.cz, www.idnes.cz, www.blesk.cz