Největší zrcadlo na světě: Unikátní solnou pláň v Bolívii využívá i NASA

Solná pláň Salar de Uyuni

Solná pláň Salar de Uyuni

Foto: Shutterstock.com

V Jižní Americe je mnoho krásných a malebných míst, jedním z nejzajímavějších je však solná pláň Salar de Uyuni. Nachází se v jihozápadní části Bolívie a její rozloha je přibližně jako rozloha Libanonu. Jednou ročně dochází k záplavám a tato největší solná pláň na světe se promění v přirozené zrcadlo.

Podle pověsti je původ Salar de Uyuni mnohem mystičtější než fakt, že ji vytvořila matka příroda a je pozůstatkem prehistorického jezera. Obyvatelé, kteří věří Aymaranským legendám říkají, že kdysi byli hory Tunupa a Kusku božstvy, kteří se vroucně milovali a vzali se. Jednoho dne však Tunupa opustil svou ženu pro krásnou Kusinu a Kuska plakala tak dlouho, že vytvořila solnou pláň.

Existuje však i jiná legenda, kterou vypráví místní farmáři žijící podél břehu jezera. Ti věří, že bohyně hor Yana otěhotněla a bohové Tunupa a Q'osqo bojovali o to, kdo je otcem. Ze strachu o své dítě ho Yana poslala pryč, a aby přežilo tak pláň zaplavila mlékem. Když mléčné jezero vyschlo, zůstala solná pláň.

Podle pověsti je původ Salar de Uyuni mnohem mystičtější než fakt, že ji vytvořila matka příroda a je pozůstatkem prehistorického jezeraZdroj: Shutterstock.com

Ve skutečnosti je původ pláně logičtější. Před 40 000 lety byla Salar de Uyuni zaplavená jezerem Minchin, jejíž voda stékala z okolních hor. Když se změnilo klima, začala se voda s vysokou koncentrací soli vypařovat a zanechala za sebou krystaly soli, které zde vytváří tvary podobné hexagonům. Pláň obsahuje 10 miliard tun soli a možná se objevila i ve vaší kuchyni. 25 tisíc tun ročně se totiž vytěží za rok a distribuuje se do celého světa. Dalším přírodním bohatstvím, kterou pláň disponuje a těží se zde, je lithium. Obsahuje asi 50 až 70 % světové zásoby.

Salar de Uyuni je jedním z nejplošnějších míst na planetě s konstantní nadmořskou výškou 3650 m.n.m. Tu využila i společnost NASA při kalibraci jejich družicového měření tloušťky ledovce na severním pólu. Nejzajímavější úkaz, který zde láká stovky turistů, a především fotografů ročně, se objeví v období dešťů. Především v lednu je jezero zaplaveno vodou a vznikne přirozené zrcadlo, v němž se odráží obloha a celé panorama obrovského jezera vypadá, že vás zcela pohltí. Po zaplavené pláni se můžete projít pěšky, na kole nebo ji projet na motorce či autem. Navštívit zde můžete i muzeum, které dříve sloužilo jako solný hotel.

Pinterest

Další zajímavostí je, že na solné pláni sice nežijí žádné rostliny a zvířata, čas od času se zde objeví například keře Pilaya a Thola nebo sem přiletí až 80 druhů ptáků, kteří migrují z místa na místo a zde se zastaví načerpat minerály.

Bez ohledu na roční období bude výlet do Salar de Uyuni nezapomenutelným. S dechberoucí krajinou a scenérií je však zrcadlový efekt v období dešťů skutečně pozoruhodným zážitkem.

(Zdroj: www.salardeuyuni.com/info/ a en.wikivoyage.org/wiki/Salar_de_Uyuni#Q76122)