Vědci natočili v Pacifiku neznámého obřího tvora s chapadly. Asi jde o nový druh

Lenka Samuely | 30. 7. 2022

Na první pohled vypadá jako květina, osaměle rostoucí z kamenitého mořského dna. Zachytila ho kamera dálkově ovládaného robotického plavidla zkoumající hlubiny Tichého oceánu. Vědci nyní spekulují, o co přesně se může jednat.

„Jsem z toho úplně v šoku, " řekl jeden z výzkumníků, když kamera zaostřila na vznášejícího se tvora se 40 centimetrů dlouhými chapadly vycházejícími z téměř dvoumetrového těla a jedním krmným polypem.

„Blížili jsme se ke konci naší expedice, když jsme to v hloubce 2 994 m pod hladinou najednou spatřili," říká biolog a postdoktorand na Bostonské univerzitě Steve Auscavitch, který je součástí týmu neziskové organizace Ocean Exploration Trust. Výzkumná loď E/V Nautilus se pohybovala poblíž neprozkoumané mořské hory severně od atolu Johnston a národní přírodní rezervace v Tichém oceánu přibližně 1 300 kilometrů od Havaje. „Ihned jsem věděl, že jde o něco výjimečného."

Solumbellula monocephalus - nový druh

Bizarní chapadlovité stvoření připomínalo Solumbellulu monocephalus tzv. mořské pero z kmene žahavců, který zahrnuje medúzy, hydry či korály. Jediná známá pozorování těchto tvorů ale pocházejí z Atlantského a Indického oceánu. Vědci tedy předpokládají, že mohli narazit na nový druh.

Děsivý tvor dlouhý 30 metrů vystrašil potápěče. Podivnější organismus neviděli
Magazín

Děsivý tvor dlouhý 30 metrů vystrašil potápěče. Podivnější organismus neviděli

„Čas od času spatříme něco neočekávaného. Je ale nutné závěry neuspěchat," vysvětluje Auscavitch. Proto oslovil své kolegy. Ti mu potvrdili, že se jedná o mořské pero, jež může být staré pět až deset let. Proto má tak impozantní velikost.

Moře vyplavilo předmět vypadající jako Hvězda smrti z Hvězdných válek
Magazín

Moře vyplavilo předmět vypadající jako Hvězda smrti z Hvězdných válek

Podle hlubinného biologa je nyní nutné provést další výzkum, aby se zjistilo, zda jde o první tichomořskou Solumbellulu monocephalus nebo potenciálně nový druh. „Nejlepší částí bádání je, že si rozšiřujeme obzory o tom, kde všude mohou zvířata úspěšně žít."

Nové nálezy

I když mořská pera většinou neopouští svoji domovinu, v případě potřeby se přemisťují. Zajišťují si tak stálý příjem planktonu. Nejčastěji se vyskytují v hloubkách, kde jim nehrozí nečekané „vykořenění" z podloží.

Zdroj: Youtube

Zajímavostí je, že objev organizace Ocean Exploration Trust přišel několik měsíců poté, co španělští vědci pojmenovali dva nové druhy mořských per.

Zdroj:

www.en.wikipedia.org, www.interez.sk, www.livescience.com

Tagy Bostonská univerzita Havaj Indický oceán Tichý oceán