Zmutovaná monstra

Poté, co došlo k výbuchu vulkánu Kavachi, se vědci nestačili divit. V naprostém ohromení zjistili, že vulkán vyvrhl kromě chuchvalců zbarvené hmoty také žraloky. A ne ledajaké. 

Sopka Kavachi byla právem označená žraločím kráterem poté, co v její ponořené části byli objevení zmutovaní žraloci. 

Příběh zmutovaných monster se ihned stal virální senzací. 

Žraloci obývají podmořský kráter vulkánu ležícího ve vodách Šalamounových ostrovů. Když sopka Kavachi nacházející se poblíž Austrálie a Papuy Nové Guiney opětovně zahájila v roce 2021 erupční činnost, nikdo netušil, jaký objev na vědce číhá. 

Erupční činnost vulkánů má za následek měnící se zbarvení mořské vody. Způsobuje to přehřátá kyselá voda uvolňující se z kráteru. Jsou v ní obsažené kusy sopečné horniny a velké množství síry. 

Právě velké množství síry se následně stává ornou půdou pro nejrůznější mikroorganismy. S velkou pravděpodobností stojí za "vznikem" zmutovaných žraloků, které se zde vědcům spolu s erupční aktivitou a sírou zbarvenou vodou podařilo u Kavachi objevit. 

Vědci v ohromení

Vědcům nález způsobil nemalé ohromení. Objevené druhy zmutovaných žraloků jsou pro ně novinkou. Jsou důkazem, že příroda je mocnější, než se předpokládalo.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Kromě zmutovaných žraloků, které sopka Kavachi vyvrhla po zahájení erupční činnosti z kráteru, zde vědci objevili také kladivouny a celou řadu mikrobů. 

Sopka Kavachi byla aktivní již v roce 2007 a 2014. Podle místních obyvatel však v drobným výbuchům dochází téměř nepřetržitě. Obyvatelé často hlásí páru a uvolňující se popel. 

Nejnovější snímky erupční aktivity vulkánu Kavachi pořídila družice Landsat 9. Snímky obsahují mimo jiné také odbarvenou vodu, která se z kráteru pod sopkou uvolňuje. 

Kavachi leží přibližně 24 km jižním směrem od ostrova Vangunu. Šalamounovy ostrovy jsou známé jako oblast ležící v těsné blízkosti subdukční zóny, ve které dochází ke kontaktu tektonických desek.

Vrchol vulkánu Kavachi leží v současné době asi 20 metrů pod hladinou moře. Základna sopky se pak nachází na mořském dně v hloubce přibližně 1,2 km.

Zdroje: en.wikipedia.org, volcano.si.edu, earthobservatory.nasa.gov